Wśród wielu zabawek obecnych na rynku klocki LEGO zajmują szczególną pozycję – cieszą się popularnością od prawie dziewięćdziesięciu lat! Stały się symbolem kreatywności, rozwoju, ale przede wszystkim dobrej zabawy wielu pokoleń dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych. Dzisiaj trudno zaprzeczyć fenomenowi LEGO. Zobacz, dlaczego dzieci na całym świecie pokochały LEGO?
Wszystko zaczęło się w Danii, gdzie w latach 30. XX wieku cieśla Ole Kirk Christiansen rozpoczął produkcję drewnianych klocków, aby dzieci mogły budować z nich zamki. Oficjalną nazwę swojej firmie nadał w 1934 roku. LEGO to skrót od duńskiego zwrotu „leg godt” (tłum. baw się dobrze). Tak rozpoczęła się historia marki znanej na całym świecie.
Christiansen nie był pierwszą osobą, która zainteresowała się tworzeniem drewnianych klocków, ale jego zasługą było powołanie do życia przedsiębiorstwa zajmującego się ich produkcją i wprowadzaniem na rynek. LEGO stawiało na nieustanny rozwój asortymentu, dzięki stosowaniu nowych rozwiązań technologicznych. W 1947 roku firma rozpoczęła produkcję zabawek z tworzywa sztucznego, ale prawdziwy przełom przyniósł rok 1949 i tworzenie pierwszych klocków – cegiełek, czyli elementów z charakterystycznymi wypustkami, umożliwiającymi łączenie elementów w dowolnych konfiguracjach. W uproszczeniu można powiedzieć, że taki model klocków LEGO funkcjonuje do dziś. Oczywiście w ciągu lat dochodziło do wielu zmian technologicznych czy konstrukcyjnych, jednak ogólne założenia polegające na łączeniu wielu elementów w jedną całość – za pomocą odpowiednio dopasowanych do siebie części – stanowi podstawę działania duńskich zabawek.
Co wpływa na tak wielką popularność klocków LEGO? Dlaczego dzieci wolą budować domy, samochody, mosty zamiast siedzieć przed ekranami smartfonów, telewizorów czy laptopów?
Największą zaletą LEGO jest bez wątpienia pobudzanie kreatywności i rozwój wyobraźni. Dzięki zastosowaniu modułowych elementów dziecko ma możliwość wykorzystania i łączenia ich na różne sposoby, tworząc za każdym razem odmienne konstrukcje i kształty. W ten sposób nie ogranicza się do jednego sposobu działania, a ma możliwość wyboru, podejmowania decyzji w zależności od swoich upodobań. Wykorzystując te same elementy, różne dzieci są w stanie stworzyć zupełnie inne rzeczy, co wpływa na atrakcyjność wspólnej zabawy i pewnego rodzaju zdrową i kreatywną rywalizację w wymyślaniu coraz ciekawszych konstrukcji.
Klocki LEGO są bardzo proste w użyciu. Do korzystania z nich nie potrzeba żadnych dodatkowych przyborów, a elementy łatwo się ze sobą łączą. Część bardziej skomplikowanych zestawów ma dołączoną instrukcję, jednak postępowanie według niej nie kończy zabawy – kolejne klocki można wykorzystać w dowolny sposób, tworząc zupełnie nowe konstrukcje.
Szczególnie ważną częścią rozwoju dzieci jest kształtowanie zdolności manualnych. Wybór odpowiedniego kształtu klocków, łączenie ich w całość, umiejętność umieszczenia mniejszego elementu w odpowiednio przeznaczonym do tego miejscu to tylko niektóre czynności wpływające na formowanie uzdolnień manualnych. Na rozwój malucha wpływa również zdobywanie nowych doświadczeń w posługiwaniu się tego typu zabawkami. Przechodząc od łatwiejszych konstrukcji do tych bardziej skomplikowanych, dziecko uczy się i zapamiętuje pewne rozwiązania i schematy postępowania, nabywając nowe umiejętności.
Bawiąc się klockami, budując, tworząc nowe rzeczy, dziecko skupia się na tej czynności, koncentruje się na zadaniu i poświęca mu uwagę. Może to mieć duże znaczenie w przypadku pociech, które bywają nadpobudliwe lub mają problem ze skupieniem uwagi.
Klocki LEGO są uniwersalne. Bawią się nimi dzieci w każdym wieku – dziewczynki i chłopcy, sami lub w towarzystwie znajomych. Mogą budować samochody, okręty, rakiety, ale również pałace i salony piękności. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Firma LEGO ciągle wypuszcza na rynek nowe, tematyczne zestawy klocków, np. z figurkami odwzorowującymi bohaterów filmów dla dzieci, nawiązujące do znanych i popularnych książek czy nawet gier komputerowych. Wybór jest naprawdę ogromny i każdy może znaleźć coś dla siebie. Właśnie o to chodzi twórcom klocków LEGO – aby były wspaniałą zabawką dla wszystkic
Marki
Świąteczne dekoracje
z 2
Sortuj po:
Najpopularniejsze
1 szt.
1 szt.
1 szt.
1 szt.
1 szt.
z 2
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies