5 powodów, by wiosną wsiąść na rower

Jazda na rowerze jest jednym z ulubionych wiosennych sportów Polaków. Wraz z nadejściem ciepłych dni na ulicach, w parkach i lasach można zaobserwować osoby w różnym wieku poruszające się na jednośladach. Co daje jazda na rowerze i jakie są jej efekty? Przedstawiamy 5 powodów, dlaczego warto wsiąść na rower już dziś!5 powodów, by wiosną wsiąść na rower

Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie

Jazda na rowerze angażuje szereg grup mięśniowych. Regularny trening wzmacnia nogi, pośladki, a także brzuch i ramiona. Ćwicząc systematycznie poprawisz wytrzymałość i siłę mięśniową, a dodatkowo wysmuklisz swoją sylwetkę.

Pamiętaj, że do zaangażowania mięśni niezbędna jest prawidłowa postawa podczas jazdy. Wysokość siodełka oraz kierownicy musi być idealnie dopasowana do twojego wzrostu. Jazda w nieprawidłowej pozycji może skutkować urazami i kontuzjami, m.in.: bólami kręgosłupa, szyi, ramion, barków.  

Kluczowy jest także wybór odpowiedniego pojazdu. Jak wybrać idealny rower dla siebie? Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi m.in. kupna roweru i potrzebnych dodatków. Pamiętaj, że bezpieczna jazda na rowerze to także kask i ochraniacze. Przed wyruszeniem na pierwszą wiosenną przejażdżkę sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria rowerowe.

Trening rowerowy dotlenia krew i poprawia pracę serca 

Aktywność rowerowa polecana jest praktycznie każdemu. Regularna jazda na rowerze dotlenia krew, może obniżać poziom złego cholesterolu i usprawniać pracę serca oraz całego układu krążenia. Jeżeli jednak zmagasz się z ciężką chorobą, poradź się swojego lekarza, czy i jak często możesz wybierać się na przejażdżki na dwóch kółkach.

Jazda na rowerze spala kalorie

Przejażdżki rowerowe to idealny sposób na odchudzanie i wysmuklenie sylwetki. Zastanawiasz się, ile kalorii spala jazda na rowerze? Godzinna przejażdżka z prędkością 10 km/h pomoże ci spalić 300 kcal, natomiast z prędkością 20 km/h – aż 600 kcal![1]

Przejażdżki rowerowe poprawiają nastrój

Jak każdy wysiłek fizyczny, także jazda na rowerze poprawia nastrój i ogólne samopoczucie, pozwala się zrelaksować, odprężyć, zniwelować uczucie lęku i niepokoju. Podczas ruchu w ludzkim organizmie wzrasta produkcja endorfin, czyli znanych wszystkim hormonów szczęścia. Jeśli masz za sobą nerwowy dzień – wsiądź na jednoślad! Efektem jazdy na rowerze będzie zniwelowanie stresu i lepszy humor. Jeżeli z powodu pandemii COVID-19 pracujesz zdalnie, musisz zwrócić szczególną uwagę na aktywność fizyczną – siedzący tryb życia może odbyć się zarówno na twoim zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.

Warto wspomnieć, że odpowiednio dotleniony organizm poprawia również pamięć i koncentrację. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych, które często zmagają się z pogorszeniem zdolności zapamiętywania.

Rower – oszczędność pieniędzy i ochrona środowiska

Rower jest doskonałym i tanim środkiem transportu. Zamieniając auto na jednoślad, zaoszczędzisz pieniądze wydawane na benzynę. Jednocześnie dojedziesz nim praktycznie wszędzie i często w krótszym czasie niż samochodem – nie będą ograniczać cię korki ani brak miejsc parkingowych pod biurem lub sklepem. 

Nie sposób nie wspomnieć, że poruszanie się jednośladem jest korzystne dla środowiska. Jak wiadomo rower nie potrzebuje paliwa i nie wytwarza spalin – jest więc ekologicznym i przyjaznym naszej planecie środkiem transportu.

 

Długo można wymieniać zalety i pozytywne efekty jazdy na rowerze – przedstawione przez nas to tylko niektóre z nich. Wiosna to idealny moment, aby wskoczyć na jednoślad! Pamiętaj, że jazda na rowerze to także forma dbania o zdrowie świetny sposób na walkę ze stresem.

 

[1] https://www.nfz.gov.pl/nfz-blizej-pacjenta/cukrzyca/tabela-spalania-kalorii/

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu