Regularna aktywność fizyczna odgrywa dużą rolę w życiu każdego człowieka. Pozytywnie wpływa na ciało – zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób, przyspiesza metabolizm, a także poprawia nastrój i ogólne samopoczucie. Nie bez powodu mówi się więc, że „ruch to zdrowie”. Ma on szczególny wpływ na rozwój organizmu małego dziecka. Lekcje WF-u w szkole umożliwiają uczniom regularne uprawianie sportu. Dlaczego więc wiele dzieci unika ćwiczeń na szkolnych boiskach i halach? W jaki sposób przekonać je do aktywnego uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego?
Dobrze wiemy, że pociechy obserwują swoich rodziców i naśladują ich zachowania. Jeśli mama i tata spędzają całe dnie przed telewizorem czy laptopem i nie wykazują zainteresowania jakąkolwiek formą aktywnego spędzania czasu - nie ma co się łudzić, że dziecko będzie zafascynowane uprawianiem sportu. Jeżeli natomiast obserwuje rodziców, którzy zakładają dres i wychodzą na siłownię lub ćwiczą w domu z trenerem online - istnieje duże prawdopodobieństwo, że również zainteresuje się sportem i chętnie będą uczestniczyć w lekcjach WF-u.
Bardzo istotne jest więc postawa rodziców i pokazanie, że regularna aktywność fizyczna to ważna część życia. Możliwe, że dziecko będzie chciało wybrać się z tobą na basen, poranny jogging czy wspólną przejażdżkę na rowerze. Dzięki wspólnemu i miłemu spędzaniu czasu będzie kojarzyło ruch ze świetną zabawą –dzięki temu będzie ćwiczyć chętniej i częściej.
Często dzieci, które są mniej sprawne i gorzej radzą sobie na lekcjach WF-u po prostu nie lubią w nich uczestniczyć. Nie chcą być narażone na docinki i bycie obiektem kpin koleżanek i kolegów z klasy. Jeżeli obserwujesz niechęć swojej pociechy do wychowania fizycznego, porozmawiaj z nim szczerze o przyczynach tej sytuacji. Czy czuje się na nich niekomfortowo, a może zajęcia sportowe w szkole są po prostu nudne i wszystkie wyglądają tak samo?
Modne ubrania sportowe mogą zachęcić dziecko do uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Muszą być one wygodne i praktyczne. Zazwyczaj w szkole wymagane są ciemne spodenki oraz białe, luźne koszulki. Taką sportową stylizację warto urozmaicić efektownymi butami, które sprawdzą się podczas różnorodnych ćwiczeń na WF-ie. Oczywiście strój nie jest najważniejszy, ale jeśli w jakikolwiek sposób wpływa na dobre samopoczucie dziecka na lekcjach wychowania fizycznego – warto zainwestować w funkcjonalny, ładny i komfortowy strój gimnastyczny.
Wygłoszenie monologu dotyczącego prozdrowotnych właściwości sportu zapewne nie zmieni sposobu patrzenia twojego dziecka na WF. Lepiej skupić się na konkretnych przykładach i przekazać, w jaki sposób regularna aktywność fizyczna może wpłynąć bezpośrednio na życie twojego dziecka. Czy twoja pociecha uwielbia oglądać skoki narciarskie? Wytłumacz, że sportowcy muszą regularnie trenować, aby występować na największych skoczniach świata. A może córka interesuje się modelingiem? Wyjaśnij, że modelka z „Vogue’a” musiała zapracować sobie na taką figurę regularnymi ćwiczeniami i zdrową dietą. Sukcesy idoli mogą stać się motywacją i wzorem do naśladowania.
Przekaż dziecku, że nie warto unikać lekcji WF-u, bo ruch jest ważny już od najmłodszych lat. Regularne ćwiczenia pomogą w wyrobieniu kondycji. Jeśli zajęcia wychowania fizycznego w szkole nie satysfakcjonują ucznia – rozejrzyj się za zajęciami pozalekcyjnymi. Może oprócz standardowych ćwiczeń na WF-ie warto zapisać dziecko na zajęcia taneczne, karate lub tenis? Poszukajcie dyscypliny sportowej, która zainteresuje twoje dziecko, pomoże przełamać jego niechęć do ruchu i pozwoli mu być dobrym w konkretnej dziedzinie.
Dziecko co kilka dni prosi cię o wypisanie zwolnienia na lekcję WF-u pomimo braku dolegliwości zdrowotnych? To niepokojący sygnał, który natychmiast należy zbadać. Nie ulegaj naciskom dziecka i nie podpisuj zwolnień z zajęć wychowania fizycznego bez konkretnych powodów. Pamiętaj, że dzieci w szkole spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej i lekcja WF-u jest doskonałym momentem, w którym mogą poruszać się, rozprostować kości, zażyć świeżego powietrza (przy ładnej pogodzie). Nawet jeśli twoja pociecha uczęszcza na sportowe zajęcia pozalekcyjne – nie zastąpią one szkolnego wychowania fizycznego. Zajęcia w grupach, gry sportowe przyczyniają się do zacieśniania więzi między kolegami i koleżankami z klasy.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies