Wydarzenia ostatnich miesięcy zmusiły dzieci do pozostania w domach i nauki w czterech ścianach. Nasze pociechy nie tylko odrabiały prace domowe we własnych pokojach, ale również przyswajały w nich wiedzę uzyskaną z lekcji online. Spędzały więc przy swoich biurkach wiele godzin dziennie. Sytuacja ta wzmagała w rodzicach wątpliwości czy stworzony kącik lekcyjny jest komfortowy i bezpieczny dla zdrowia ich dziecka. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę aranżując „home office” dla twojej pociechy.
Siedzący tryb pracy może negatywnie wpływać na kręgosłup małego człowieka. Przebywanie w jednej pozycji może przyczyniać się do osłabienia mięśni, różnorodnych problemów z kręgosłupem, np. wad postawy. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego dziecięcego biurka. Najlepiej, aby jego wysokość była regulowana – dzięki temu dostosujesz je konkretnie do swojego dziecka. Wraz z jego wzrostem będziesz mieć możliwość przedłużania nóg biurka i ponownego dostosowania go do potrzeb swojej pociechy, bez konieczności zakupu nowego mebla.
Zarówno biurko, jak i krzesło powinny być dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Siedzisko powinno nie być za miękkie ani za twarde – najlepsza i najwygodniejsza będzie średnia twardość. Ważne, aby krzesło miało regulowaną wysokość, podłokietniki oraz wysokie i wyprofilowane oparcie. Na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa powinno być wypukłe, a na wysokości odcinka piersiowego – wklęsłe. Zwróć uwagę, aby dziecko siedziało głęboko i aby dolna część jego pleców pozostawała podparta. Nogi powinny być zgięte pod kątem prostym, a stopy swobodnie opierać się na podłodze.
Częstym rozwiązaniem, na które stawiają rodzice, jest fotel obrotowy. To dobra alternatywa dla krzesła, o ile spełnia wyżej wymienione warunki. Zapoznaj się z ofertą naszej marki, w której odnajdziesz różnorodne meble szkolne, w tym właśnie fotele obrotowe, takie jak Fotel Diavolo – z poduszkami pod kark i na część lędźwiową oraz ruchomymi podłokietnikami. Nie tylko komfortowy, ale i bajerancki!
Wszystkie przedmioty znajdujące się na biurku powinny być ustawione w przemyślany sposób. Warto w tym celu zaopatrzyć się w różne organizery i pojemniki. Przybory szkolne ułóżcie z dzieckiem tak, aby znajdowały się w zasięgu jego rąk. Niech twoja pociecha spokojnie sięga po wszystko, co jej potrzebne, bez przyjmowania wymuszonych i nienaturalnych pozycji, niezdrowych dla jej kręgosłupa.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla oczu dziecka jest ustawienie biurka w sąsiedztwie okna – do kącika lekcyjnego będą wówczas docierać naturalne promienie słoneczne. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości albo słońca jest zbyt mało – jak np. w okresie jesienno-zimowym – postaw na doświetlenie miejsca pracy dziecka przy pomocy lampki biurkowej. Warto zdecydować się na model o regulowanym i długim ramieniu, dzięki któremu ustawisz kąt nachylenia i kierunek padania światła. Nieprawidłowe oświetlenie może doprowadzić do pogorszenia wzroku, ale też do zmniejszenia koncentracji i szybszego zmęczenia. Niezmiernie istotny jest wybór barwy światła – najlepiej zaopatrzyć się w żarówki o neutralnym odcieniu, zbliżonym do naturalnego światła słonecznego. Zbyt zimny odcień będzie męczył i nadwyrężał wzrok, a zbyt ciepły może wywoływać uczucie senności i osłabić koncentrację dziecka.
Warto pamiętać, że lampka powinna być ustawiona po prawej stronie – w wypadku osób leworęcznych, a po lewej – jeśli jej posiadaczem jest osoba praworęczna. Dzięki temu dziecko nie będzie zasłaniało sobie strumienia światła.
Domowa edukacja wymaga zaopatrzenia się w powyższe elementy oraz odpowiedniej organizacji i stosowania się do pewnych zasad. Ustal z dzieckiem, że prace domowe będzie odrabiało jedynie przy własnym biurku, ponieważ jest dostosowane do jego wzrostu i potrzeb. Nie pozwalaj na pisanie wypracowań „na kolanie” czy przy zbyt wysokim stole kuchennym. Czytanie lektur niech odbywa się w prawidłowej pozycji siedzącej, a nie leżącej, np. w łóżku – miejsce to może nie być dostosowane pod kątem oświetlenia. Poza tym, dziecko powinno mieć wydzieloną strefę nauki. Łóżko niech kojarzy się z wypoczynkiem i snem, a nie ze szkołą.
Marki
z 1
Sortuj po:
Najpopularniejsze
z 1
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies