Jednym z najczęściej spotykanych w polskich domach zwierząt jest kot. Nie ma się co dziwić – koty są piękne i tajemnicze, mają miękkie futerka, słodko mruczą i wprawiają w lepszy nastrój. Wbrew powszechnej opinii, przywiązują się do domowników, okazują im swoją miłość i tęsknią, gdy zostają same. Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie zwierzaka to nie tylko zabawa z nim, ale również duża odpowiedzialność. Jedną z najważniejszych kwestii, o jaką musisz zadbać, to prawidłowe i zdrowe żywienie twojego pupila.
Karmy dla kotów możemy podzielić na bytowe i weterynaryjne. Te pierwsze to karmy codzienne, które podaje się w pełni zdrowemu pupilowi. Powinny być bogate w niezbędne składniki odżywcze, mineralne, witaminy, aby zaspokajać wszystkie potrzeby organizmu mruczka i utrzymywać jego zdrowie w dobrej formie.
Karmy weterynaryjne, inaczej specjalistyczne, dedykowane są kotom cierpiącym z powodu jakiejś choroby, zdiagnozowanej przez lekarza weterynarii. Przykładowo, koty mające dolegliwości ze strony układu moczowego – często po kastracji czy sterylizacji – oprócz leków powinny spożywać karmę przeznaczoną dla wąsaczy z chorym układem moczowym. Częstym problemem u starszych kotów są chore nerki. Wówczas warto sięgnąć po karmę niskobiałkową, o obniżonej zawartości fosforu. Dla kotów, zwłaszcza długowłosych, które często wymiotują kulami włosowymi, odpowiednie mogą okazać się karmy typu hairball, które przeciwdziałają powstawaniu kłaczków. Na półkach sklepów zoologicznych odnajdziesz także karmy dla kotów z nadwagą, z problemami jelitowymi, z alergiami pokarmowymi…
Pamiętaj, że wybór karmy weterynaryjnej powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii – po uprzednim wykonaniu odpowiednich badań i zdiagnozowaniu dolegliwości!
Karmy możemy podzielić również na mokre i suche. Podstawą kociej diety powinna być mokra karma o wysokiej zawartości mięsa, ponieważ mruczki są oczywiście mięsożercami. Wilgotność dobrego pokarmu sięga 80% - jest więc źródłem wody dla kotów, które często wykazują niechęć do picia z miski. Kupując dobrą mokrą karmę nie musisz obawiać się o odpowiednie nawodnienie twojego przyjaciela i o prawidłowe funkcjonowanie jego układu moczowego.
Karma sucha nie powinna być podstawą kociego jadłospisu, ponieważ może bardzo obciążać nerki. Najlepiej traktować ją jako dodatek w codziennym menu. Powinna zawierać dużą ilość mięsa i nie posiadać w składzie zbóż, które często występują w pokarmach dla zwierząt, ponieważ są tańszym „wypełniaczem” niż mięso. Tymczasem koci układ pokarmowy przyzwyczajony jest do trawienia białek i tłuszczów, a nie węglowodanów. Wąsacze, po spożyciu pokarmów ze zbożem, mogą zmagać się z nietolerancją pokarmową lub nawet alergią. Dlatego, kupując karmę dla kota, zawsze zwracaj uwagę na skład zamieszczony na etykiecie. Szukaj tych oznaczonych jako bezzbożowe i wybieraj ulubiony smak twojego mruczka: tuńczyk, kurczak, a może królik?
Koty, tak samo jak psy, lubią być nagradzane różnego rodzaju smacznymi przekąskami. Przysmaki podane raz na jakiś czas mogą służyć urozmaiceniu diety. Pamiętaj jednak, aby były one wartościowe i zdrowe. Jeśli twój pupil ma problemy z nadwagą, zrezygnuj z podawania mu przekąsek lub tego dnia zmniejsz porcję podawanej karmy.
Mruczki lubią mleko krowie – to nie ulega wątpliwości. Należy jednak mieć świadomość, że po 12. tygodniu życia u kotów spada przyswajalność i tolerancja laktozy. Po jej spożyciu mogą wystąpić bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także świąd i wysypka. Oczywiście, nie wszystkie koty mają nietolerancję laktozy, ale czy warto ryzykować? Mleko jest produktem kalorycznym, które może prowadzić do nadwagi i otyłości, zwłaszcza u kotów niewychodzących. Jeśli jednak Twój pupil nie daje Ci spokoju, widząc jak dolewasz mleko do kawy, możesz sprawić mu prezent i kupić specjalne mleko dla kotów z witaminami i tauryną. To lekkostrawna przekąska o obniżonej zawartości laktozy, którą docenią wąsaci smakosze. Obecna w takim mleku tauryna jest ważnym składnikiem odżywczym w diecie kotów -wspomaga serce, układ nerwowy, a także chroni przed działaniem wolnych rodników, czyli opóźnia procesy starzenia organizmu.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies