Światowy Dzień Pizzy 2023 – jak go świętować?

Pizza neapolitańska została w 2017 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono 9 lutego Światowy Dzień Pizzy. Najlepszy sposób na jego świętowanie to oczywiście wybranie się do dobrej pizzerii lub przygotowanie jednego z najbardziej popularnych dań świata w domu.Dzień pizzy

Światowy Dzień Pizzy 2023 – historia włoskiego placka

Historia pizzy sięga czasów starożytnych, a pierwsze wzmianki o tym daniu pochodzą z X wieku. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego „picea” oznaczającego placek mączny. W antycznej Grecji, Rzymie i Egipcie podawano ją z oliwą z oliwek, a także z kawałkami sera, rybami oraz smalcem. Pizza, jaką znamy obecnie, pochodzi z Włoch, a dokładnie z Neapolu. W 1889 roku miasto to odwiedziła ówczesna włoska królowa Małgorzata II Sabaudzka. Na jej cześć miejscowy piekarz przygotował pizzę z pomidorami, mozzarellą i bazylią, a więc ze składnikami nawiązującymi kolorystycznie do barw włoskiej flagi. Na pamiątkę tego zdarzenia tak skomponowane danie nazwano Margherita. W Polsce pizza pojawiła się po raz pierwszy najprawdopodobniej na dworze króla Zygmunta Starego. Według jednej z teorii podano ją na weselnym przyjęciu, inna zaś mówi, że król skosztował jej za sprawą swojej małżonki, królowej Bony. Włoski placek przypadł władcy do gustu i tak pizza rozpoczęła swoją karierę w naszym kraju.

Jak świętować Światowy Dzień Pizzy?

9 lutego, a więc w Światowy Dzień Pizzy, koniecznie trzeba zjeść popularny na całym świecie włoski placek. Jeśli nie masz wiele czasu bądź nie przepadasz za przesiadywaniem w kuchni, warto wybrać się do dobrej pizzerii, najlepiej takiej, która przygotowuje klasyczną pizzę rodem z Italii. Ponieważ jednak w dobie pandemii rozsądnie jest unikać tłumnie odwiedzanych miejsc, możesz spróbować zrobić pizzę w domu. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie i z pewnością poradzą sobie z nim nawet te osoby, które nie mają dużego doświadczenia w kuchni. Aby ułatwić sobie jej wykonanie można też kupić gotowy spód do pizzy i położyć na nim trochę sosu pomidorowego, a następnie dodać przyprawy i ulubione składniki. Mogą to być np. warzywa, szynka, pieczarki lub różnego rodzaju sery.

Najdziwniejsze dodatki do pizzy

Najbardziej popularną pizzą jest margherita – to jednocześnie najprostsza wersja tego dania, którą można dostać w każdej pizzerii. Jedną z największych zalet popularnego włoskiego placka jest to, że zależnie od wybranych składników każdy dopasuje tę potrawę do swoich upodobań kulinarnych. Niektóre dodatki mogą nawet budzić niemałe zdziwienie. W Brazylii do pizzy dodawany jest np. zielony groszek, a także marchewka oraz rodzynki, w Australii z kolei można skosztować pizzy z mięsem z krokodyla lub kangura. Ciekawym połączeniem jest pizza z baraniną i marynowanym imbirem, której można skosztować w Indiach. W Japonii serwowana jest m.in. pizza z miodem i serem, a w Chinach niemałą popularnością cieszy się danie będące połączeniem pizzy i hot doga z dodatkiem owoców morza. Jak widać, jeśli chodzi o tę włoską potrawę różnorodność jest ogromna!

Bezglutenowa pizza gryczana z szynka parmeńską i bazylią
Lekka pizza na spodzie z brokuła
Bezglutenowa pizza na marchewkowym spodzie z szynką serrano, serem pleśniowym i oliwkami
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu