Mazurek jest nieodłącznym elementem wielkanocnego menu – króluje na świątecznych stołach w całej Polsce. Przygotowuje się go najczęściej na kruchym spodzie i pokrywa masą, np. kajmakową, chałwową, czekoladową, bakaliową. Wielkanocne mazurki zachwycają nie tylko smakiem, ale i wyglądem – różnorodnymi kształtami, kolorami i wzorami. Podpowiadamy, jak upiec mazurek idealny i jak go udekorować!
Sekretem mazurka wielkanocnego jest delikatny i idealnie kruchy spód. Powinien być cienki – podkreśla wówczas smak wybranego nadzienia.
Kruche ciasto możesz przygotować na trzy sposoby: w malakserze, przy pomocy blendera lub ugniatając ręcznie. Ostatnia opcja wymaga najwięcej wprawy – kruche ciasto nie lubi zbyt długiego ogrzewania w dłoniach, dlatego należy je zagnieść jak najszybciej. Można również użyć specjalnego kuchennego gadżetu do rozdrabniania ciasta.
Do przygotowania spodu wielkanocnego mazurka potrzebujesz:
Składniki na kruche ciasto zmiksuj, wyrób w malakserze lub ugnieć, a następnie uformuj w kulę i włóż do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wyjmij schłodzone ciasto i rozwałkuj je na cienki placek – kwadratowy, prostokątny, owalny lub okrągły. Brzegi możesz udekorować skręconym wałeczkiem kruchego ciasta lub ulepionymi kuleczkami. Taka „obwódka” utrzyma masę w miejscu podczas pieczenia. Gotowy spód nakłuj widelcem i włóż ponownie do lodówki – minimum na 1 godzinę, a następnie piecz przez około 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 200° C.
Do przygotowania kruchego spodu nadają się także chrupiące ciastka, np. herbatniki, które wystarczy zblendować wraz z masłem. To szybszy sposób, który warto wykorzystać, jeśli brakuje ci czasu na wykonanie tradycyjnego spodu do wielkanocnego mazurka.
Upieczony spód mazurka przykrywa się różnego rodzaju masami. Bardzo popularny jest mazurek kajmakowy, do przygotowania którego potrzeba m.in. śmietanki kremówki, cukru, wanilii i orzechów laskowych. Można również wykorzystać gotową masę krówkową.
Bardzo popularnym ciastem na wielkanocnym stole jest mazurek orzechowy – na kruchym spodzie, z warstwą gęstego kremu z orzechów włoskich, udekorowany bakaliami. Przysmak ten w 2011 roku został wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii „Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. kujawsko-pomorskim”.[1] Obecnie jest przygotowywany w domach w całej Polsce.
Jeżeli szukasz przepisów na mazurki inne niż wszystkie, zwróć uwagę na mazurek jaglany z masą serową, bakaliami i daktylowym toffee oraz na mazurek jaglany kokosowo-migdałowy. Bardzo ciekawą propozycją jest także mazurek pomarańczowy z polewą z białej czekolady – idealny dla fanów słodko-kwaśnych smaków. Wypieki te z pewnością urozmaicą twoje świąteczne menu i będą pięknie prezentować się na wielkanocnym stole.
W przygotowaniu wielkanocnego mazurka niezmiernie istotna jest także oprawa wizualna. Wykorzystaj w tym celu pisaki z kolorowym lukrem oraz różnego rodzaju wiosenne dekoracje, np. czekoladowe motylki, opłatki w kształcie stokrotek czy kolorowe konfetti.
Jeżeli chcesz stworzyć na wypieku dekorację w kształcie bazi, wykorzystaj pisak żelowy i płatki migdałów.
Do przygotowania dekoracji na wielkanocnym mazurku świetnie nada się także rozpuszczona czekolada – mleczna, deserowa lub gorzka. Do wykonania wzorów użyj rękawa cukierniczego, dzięki któremu wyrysujesz pożądane wzory, a także szpatułek i wykałaczek, którymi poprawisz ewentualne niedoskonałości i stworzysz dodatkowe ozdoby. Na tradycyjnych mazurkach świetnie sprawdzi się także gotowy lukier, a także dżem – najlepiej kwaśny, aby przełamał smak słodkiej masy.
[1] https://www.gov.pl/web/rolnictwo/mazurek-orzechowy
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies