Jak zrobić zakwas na wielkanocny żurek?

Wielkanoc już blisko – warto więc  uporządkować przestrzeń, zadbać o eleganckie dekoracje, a także zaplanować świąteczne menu. Niektóre składniki tradycyjnych potraw wielkanocnych, np. domowy zakwas na żurek, wymagają wcześniejszego przygotowania. Sprawdź, kiedy rozpocząć prace nad idealnym wielkanocnym żurkiem!Zakwas na wielkanocny żurek

Zakwas chlebowy – najważniejszy składnik wielkanocnego żurku

Żurek to królowa polskich zup. Jest sycący, rozgrzewający, o charakterystycznym kwaśnym smaku. Kojarzy się przede wszystkim z Wielkanocą, ale może być spożywany przez cały rok.

Żurek wielkanocny smakuje najlepiej, gdy przyrządzisz go na domowym, własnoręcznie przygotowanym zakwasie. Masz wtedy pewność, że nie zawiera sztucznych wzmacniaczy smaku i innych niepożądanych składników.

Do przygotowania zakwasu na żurek potrzebujesz:

  • mąki żytniej razowej (typ 2000),
  • ostudzonej, przegotowanej wody,
  • świeżego, polskiego czosnku,
  • liści laurowych,
  • ziela angielskiego,
  • soli,
  • pieprzu.

Mąkę wsyp do wysokiego, umytego i wyparzonego słoika lub naczynia kamionkowego, a następnie dodaj delikatnie rozgniecione ząbki czosnku i przyprawy. Całość zalej ostudzoną wodą i dokładnie wymieszaj wszystkie składniki – drewnianą łyżką lub trzepaczką. Następnie przykryj naczynie gazą lub bawełnianą ściereczką i zabezpiecz gumką recepturką. Pamiętaj, aby nie zakręcać słoika – przygotowany roztwór potrzebuje dostępu powietrza, aby móc „pracować”.

W jaki sposób i jak długo przechowywać zakwas?

Naczynie z przygotowanym zakwasem na żurek odstaw w zacienione, ale ciepłe miejsce na 4-5 dni. Raz dziennie zamieszaj zakwas, aby składniki dobrze się ze sobą połączyły. Jeżeli chcesz przyspieszyć proces fermentacji, a jednocześnie zapewnić dodatkowe walory smakowe, dodaj do przyrządzonego zakwasu skórkę razowego chleba. Należy mieć jednak świadomość, że składnik ten może nieść za sobą ryzyko rozwoju mikroorganizmów i pojawienia się pleśni.

Na powierzchni domowego zakwasu na żurek może pojawić się piana – to normalny element fermentacji. Natomiast jakiekolwiek objawy zapleśnienia, np. nieprzyjemny zapach czy skorupa na powierzchni mikstury, dyskwalifikują zakwas i należy go zutylizować. Najczęstszymi przyczynami pojawienia się pleśni są słaby dostęp do powietrza oraz zanieczyszczenie zakwasu, np. brudną łyżką podczas codziennego mieszania.

Jak zrobić zakwas na żurek bezglutenowy?

W diecie osób niespożywających glutenu żurek nie jest pozycją zakazaną. Wystarczy, że do przygotowania zakwasu użyjesz mąki ryżowej i bezglutenowych przypraw (warto zwracać uwagę na oznaczenia na etykietach). Poza tym proces przyrządzenia zakwasu na żurek bezglutenowy nie różni się niczym od tego klasycznego.

Żurek wielkanocny na kilka sposobów

Tradycyjny wielkanocny żurek podawany jest najczęściej z białą kiełbasą, połówkami ugotowanych kurzych jaj i majerankiem. Powstało jednak wiele różnych wariacji na temat tej zupy. Ciekawą propozycją jest żurek z jajkiem przepiórczym i chipsem z boczku.

Jeżeli chcesz przyrządzić zupę w wersji wegetariańskiej, ugotuj ją na wywarze warzywnym, a mięso zastąp wędzonym tofu. Kolejną ciekawą opcją  wege jest przygotowanie żurku z pieczonymi  ziemniakami, jajkiem oraz grzybami, wędzoną papryką i chrzanem.

Zapoznaj się z  przepisami na wielkanocny żurek – może w tym roku zdecydujesz się na alternatywną wersję tej popularnej, wielkanocnej zupy?

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu