Żurek z chrzanem na zakwasie, faszerowane jajka, domowy pasztet, mazurek kajmakowy – tak smakuje Wielkanoc w Polsce. Zgodnie z tradycją na stole nie może zabraknąć jajek, mięsa i słodkich wypieków. Każda potrawa przygotowywana jest według kultywowanych od pokoleń przepisów, a niemal każdy składnik coś symbolizuje. Przedstawiamy 7 tradycyjnych polskich potraw, które muszą znaleźć się w wielkanocnym menu!
Kiedy wypada Wielkanoc 2023? Święta Wielkanocne to święta ruchome i w tym roku obchodzimy je 4 kwietnia. Już teraz jest dobry moment, by zastanowić się, nad organizacją śniadania wielkanocnego. Wielkanoc w Polsce wiąże się z wieloma tradycjami, także w kwestiach kulinarnych. Święta w każdym domu w Polsce wyglądają nieco inaczej, ale możemy być pewni, że podczas Wielkanocy zastaniemy udekorowany wiosennymi akcentami stół i aromatyczne, kolorowe potrawy. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem Świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się niemal o świcie! Obfite i różnorodne menu na wielkanocne śniadanie to symboliczny wyraz radości z zakończenia wielkiego postu. Dawniej, zgodnie z tradycją chrześcijańską, przez 40 dni poprzedzających Święta Wielkanocne nie spożywano mięsa, a także produktów pochodzenia zwierzęcego. Bogactwo świątecznych smaków przetrwało do dziś. Zobacz, jakie potrawy wielkanocne są wpisane w polską tradycję!
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć jajek, najlepiej tych faszerowanych! Mając do dyspozycji całą gamę nowalijek, możesz bez problemu urozmaicić klasyczne jajko z majonezem. Doskonale sprawdzą się jajka faszerowane pastą z zielonego groszku, z wędzonym łososiem i kiełkami lub jajka faszerowane serem cheddar, cukinią, orzechami włoskimi i świeżymi ziołami, najlepiej rzeżuchą! Chcesz zaskoczyć swoich bliskich? Przygotuj jajka faszerowane smażone w skorupkach lub zapiecz jajko w awokado. Przygotowując listę zakupów na wielkanoc zadbaj, by w twoim koszyku znalazły się jajka od kur z wolnego wybiegu, które są karmione paszą bez antybiotyków i GMO. Aby mieć pewność, że jajka do święconki (lub te na kolorowe pisanki) są ekologiczne, wybierz produkt z unijnym znaczkiem BIO – zielonym listkiem, świadczącym, że jajka pochodzą z ekologicznych upraw. Wielkanocne jajka to pole do kulinarnych popisów.
Pierwszym etapem przygotowania wielkanocnego żurku jest zrobienie zakwasu! Domowy zakwas należy przygotować mniej więcej tydzień przed Wielkanocą – wywar potrzebuje kilku dni, aby odpowiednio sfermentować. Tradycyjnie świąteczną zupę podaje się z białą kiełbasą i jajkiem. W wielu domach żurek przyprawiany jest majerankiem. Nie jesz mięsa? Spróbuj przygotować wegetariański żurek na żytnim zakwasie.
W wielu polskich domach na wielkanocnym stole pojawia się domowy, pieczony pasztet. Tradycyjnie jest on robiony z różnych rodzajów mięs z dodatkiem aromatycznych ziół. Serwowanie pasztetu jest zależnie od preferencji gości – pieczeń, może zostać podana w towarzystwie pieczywa, z dodatkiem konfitury lub z wiosenną, warzywną sałatką. Alternatywną dla wegetarian będą warzywne pasztety: z kalafiora, z cukinii lub wegański pasztet z białej fasoli i migdałów.
Z ziemniakami, marchewką i groszkiem lub sałatą ze świeżymi warzywami – świąteczna pieczeń powinna być lekka i aromatyczna. W wielu domach pieczeń ma formę mięsnej rolady z jajkiem w środku, czyli polpettone. Obfitości wielkanocnych potraw to duże obciążenie dla twojego żołądka. Przygotowując mięsne potrawy, spróbuj użyć ziół wspomagających trawienie – świetnie sprawdzą się kminek, majeranek, anyż, a także imbir.
Jedni dodają ją do żurku, inni traktują jako oddzielne danie – ciężko wyobrazić sobie tradycyjny, wielkanocny stół bez białej kiełbasy. Istnieją różne metody na idealną białą kiełbasę. Jedno preferują wersję smażoną, inni gotowaną z majerankiem. Dużą popularnością cieszy się pieczona biała kiełbasa z dodatkiem duszonej cebuli. Biała kiełbasa świetnie smakuje w połączeniu z chrzanem lub wielkanocną ćwikłą.
Na każdym wielkanocnym stole znajdziemy przynajmniej jedną sałatkę warzywną. Istnieją różne wariacje na temat przepisu na idealną wielkanocną sałatkę warzywną. Najpopularniejsza z nich to sałatka z dodatkiem majonezu, jajek ugotowanych na twardo, ogórków konserwowych i szynki. W wielu domach mieszanki dodaje się gotowaną marchewkę, groszek, pora, selera czy kukurydzę. Nie zapomnij przyprawić wielkanocnej sałatki! Smaku doda przede wszystkim odrobina soli, pieprzu i chrzanu. Sałatkę można udekorować drobno posiekanym szczypiorkiem.
Wielkanoc to bogactwo słodkości. Niezbędna na wielkanocnym stole jest oczywiście babka cytrynowa. Przepis na babkę jest niezwykle prosty i szybki. Gotowy wypiek warto udekorować lukrem lub cukrem pudrem. Śniadanie wielkanocne nie może obyć się bez deseru, jakim jest tradycyjny mazurek. Według przepisów naszych babć i mam, ciasto wielkanocne powinno mieć kruchy spód i być wypełnione słodką, kajmakową masą. Chcesz połączyć tradycyjną formę z nowoczesnym nadzieniem? Przygotuj mazurka pomarańczowego z polewą z białej czekolady lub jaglaną wersję wielkanocnego wypieku z dodatkiem kokosów i migdałów.
Wielkanoc to święta pełne tradycji: święconki, wielkanocne śniadanie i śmigus-dyngus. Nie bój się jednak eksperymentować z tradycyjnymi, wielkanocnymi daniami. Wśród przepisów Carrefour znajdziesz nowoczesne, kolorowe, a także wegetariańskie i wegańskie pomysły na wielkanocne dania. Ponieważ Wielkanoc wypada na początku wiosny, wykorzystaj na świątecznym stole nowalijki, świeże zioła, warzywa i owoce.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies