Jaka temperatura w lodówce jest optymalna? W ilu stopniach przechowywać produkty?

Odpowiednia temperatura w lodówce oraz panująca w niej wilgotność stworzy doskonałe warunki do przechowywania jedzenia, żeby na dłużej zachowało swoją świeżość. Podręcznikowe wartości skutecznie zahamują rozwój bakterii i innych drobnoustrojów, które bezpośrednio wpływają na to, że żywność zwyczajnie się psuje. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaka temperatura w lodówce jest optymalna zapoznaj się z treścią poniższego poradnika.Optymalna temperatura w lodówce

Optymalna temperatura w lodówce – o czym należy pamiętać?

Lodówka jest niezbędnym wyposażeniem każdego domu i mieszkania ponieważ pozwala na bezpieczne przechowywanie żywności. Wnętrze urządzenia mogą wypełniać różnorodne produkty – mleko, śmietana, owoce, warzywa, mięsa, wędliny, a także to, co przygotujemy. Wymagania wobec sprzętu są spore, warto więc wiedzieć, jaka jest optymalna temperatura w lodówce, by dobrze spełniała swoją funkcję i się nie psuła.

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Niezależnie od tego czy posiadasz stary model lodówki, czy bardziej nowoczesne lodówki bezszronowe temperatura w ich wnętrzu powinna być taka sama. Jaka temperatura w lodówce No Frost będzie optymalna dla przechowywanej w niej żywności? Powinna mieścić się w granicach 0-5°C, przy czym nie powinna przekraczać żadnej z podanych wartości.

Ile stopni powinno być w lodówce, aby jak najdłużej zachować świeżość jedzenia? Warunki, jakie stwarza temperatura utrzymująca się na poziomie 0°C są początkiem procesu zamarzania wody, to jest jej przechodzenia ze stanu ciekłego w stały. W takiej aurze produkty, które znajdują się w lodówce zaczną zamarzać, a na ściankach urządzenia może pojawić się prawdziwy lód, który zaburzy pracę całego urządzenia. Zbyt wysoka temperatura w lodówce - na poziomie 5°C i więcej nie będzie skutecznie chronić żywności przed pojawianiem się bakterii i szybszą utratą świeżości.

Temperatura w lodówce – jak ją utrzymać?

Odpowiednia konfiguracja lodówki to jedno, ale żeby stale utrzymywała ona jedną wartość temperatury należy wiedzieć, jak o to dbać. Okazuje się bowiem, że nasze nawyki oraz sposób w jaki przechowujemy jedzenie ma niebagatelne znaczenie dla panujących w niej warunków. Co należy zrobić, by temperatura w lodówce była stała? Oto kilka wskazówek.

Nie upychaj jedzenia w lodówce

Jeśli masz nawyk kupowania produktów na zapas, a potem upychania wszystkiego w lodówce w obawie przed zepsuciem, nie robisz nic dobrego. Przepełnione półki chłodziarki sprawiają, że zimne powietrze nie ma możliwości swobodnego przemieszczania się po jej wnętrzu, przez co temperatura waha się i nie utrzymuje stałej wartości.

Nie wkładaj do wnętrza lodówki ciepłego jedzenia

Złym nawykiem jest wkładanie do lodówki garnka jeszcze ciepłej zupy, galaretek czy ciast, które chcemy szybciej schłodzić. Parujące jedzenie sprawia, że temperatura w lodówce niebezpiecznie rośnie, a sama chłodziarka nie spełnia należycie swojej funkcji. Przed włożeniem jedzenia należy dać mu ostygnąć i osiągnąć temperaturę otoczenia.

Nie upychaj jedzenia na tylnej ścianie lodówki

Odpowiadając na pytanie, jaka powinna być temperatura w lodówce, warto poznać jeszcze jeden sposób na to, aby utrzymywać jej prawidłowy poziom. Robisz porządek w lodówce i układasz jedzenie wzdłuż tylnej ścianki urządzenia? To błąd. Właśnie tam prowadzi trasa przemieszczania się chłodnego powietrza, którą w ten sposób możemy zaburzyć.

Temperatura w lodówce a przechowywanie poszczególnych produktów

Jeśli zależy Ci na tym, by odpowiednio przechowywać jedzenie warto zgłębić wiedzę na temat budowy lodówki i przeznaczenia poszczególnych jej części. Może o tym nie wiesz, ale nie wystarczy wrzucić jedzenia do chłodziarki, żeby zachowało swoją świeżość na dłużej. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia lokalizacja poszczególnych produktów. Gdzie przechowywać warzywa, a gdzie nabiał lub mięso?

Górna półka

Jaka temperatura jest w tym miejscu lodówki? Na najwyższym piętrze lodówki panuje zazwyczaj najwyższa temperatura, ponieważ cały mechanizm chłodzący umieszczony jest niżej. Najlepiej przechowywać tam produkty o długim terminie przydatności do spożycia. Należą do nich na przykład konfitury.

Środkowa półka

Najbardziej neutralna część każdej lodówki. Dobre miejsce do przechowywania nabiału, serów czy na przykład wędliny.

Dolny pojemnik

Na dnie większości lodówek znajdują się specjalne pojemniki do przechowywania warzyw i owoców. Właśnie w tej strefie będą czuły się najlepiej i nie stracą szybko swoich właściwości odżywczych i smakowych.

Półki na drzwiach

Przechowuj tam produkty, które wymagają jedynie lekkiego schładzania. To dobre miejsce na różne napoje czy koncentraty. Pamiętaj, że w wyniku częstego otwierania właśnie drzwi lodówki najbardziej odczuwają zmianę temperatury.

Jaka powinna być temperatura w zamrażarce?

Wiesz już, jaka powinna być temperatura w lodówce. Warto więc dowiedzieć się też, ile stopni powinien wyświetlać termometr w zamrażarce. Przyjmuje się, że wartość ta powinna utrzymywać się na poziomie -18°C. Niższe temperatury niepotrzebnie zwiększą pobór energii urządzenia, a wyższe mogą nie hamować tak skutecznie rozwoju bakterii.

Optymalna temperatura w lodówce a komora zero

W nowych modelach lodówek znajdziemy doskonałe udogodnienie do przechowywania szczególnie wrażliwych produktów w postaci komory zero. Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce, w którym temperatura stale utrzymuje się na poziomie 0°C. Właśnie takie warunki są najlepsze dla produktów o krótkim terminie ważności, a zwłaszcza owoców morzaryb czy różnych mięs.

Jaka temperatura powinna być w lodówce? Podsumowanie

Wiesz już, jaka optymalna temperatura powinna być w lodówce i jak przechowywać w niej produkty, by urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję. To świetnie! Sprawdź też, co warto w niej mieć, by zawsze być gotowym na przygotowanie zdrowego posiłku. Przeczytaj krótki poradnik o tym, jak zrobić listę zakupów, co warto mieć w lodówce.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu