Jak i czym wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu? Sposoby bez szorowania!

Warto wiedzieć, jak wyczyścić piekarnik, gdy coś się przypali. Niezależnie od tego, czy korzystasz z tradycyjnej kuchni z piekarnikiem i płytami grzejnymi, czy wolnostojącego urządzenia, utrzymanie czystości jest bardzo ważne. Zadbaj o czyszczenie piekarnika regularnie, aby pozbyć się nagromadzonych bakterii i cząstek jedzenia z przygotowywanych posiłków. W poniższym artykule podpowiemy, jak wyczyścić piekarnik bez szorowania przy użyciu poszczególnych środków czystości.Czyszczenie piekarnika

Czyszczenie piekarnika – kilka ważnych zasad

Zanim podpowiemy, jak umyć piekarnik, najpierw kilka ważnych zasad, które powinno się znać, zanim przystąpi się do czyszczenia. Przede wszystkim, piekarnik powinien być zimny. Nawet widząc świeże zabrudzenia, należy poczekać, aż całkowicie ostygnie i dopiero przystępować do pracy. Czas pojawienia się tłustych zabrudzeń nie jest jednak bez znaczenia. Trochę inaczej czyści się plamy i osady, które powstały wczoraj, a inaczej zabrudzenia, które mają wiele tygodni.

Przygotowując się do czyszczenia, należy usunąć z piekarnika także wszystkie półki, blachy i inne przedmioty. Dla dobra własnej skóry najlepiej założyć na ręce gumowe rękawiczki.

Jak umyć piekarnik bez środków chemicznych?

W pierwszej kolejności wymienimy sposoby na lekkie zabrudzenia. W tym przypadku najczęściej nie będą potrzebne specjalne detergenty. Jak wyczyścić piekarnik domowymi metodami?

  • Za pomocą octuocet miesza się z wodą w proporcjach 50:50. Taką mieszaninę przelewa się do butelki ze spryskiwaczem i następnie pryska na wszystkie widoczne zabrudzenia. Wystarczy, że upłynie kilka minut, a będzie widać odchodzące zabrudzenia. Wówczas należy je zetrzeć za pomocą ściereczki lub ręcznika papierowego.
  • Za pomocą octu, sody oczyszczonej i soli – to sposób na to, jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu. W przypadku przystąpienia do działania tym sposobem, po prostu wzmacniamy stworzoną wcześniej miksturę z wody i octu, dodając sodę oraz sól. Celem jest uzyskanie gęstej pasty, którą nakłada się miejscowo – tam gdzie widać przypalenia. Pastę najlepiej nakładać szmatką albo starą szczoteczką do zębów. Później powierzchnię piekarnika trzeba dokładnie wytrzeć wilgotną ściereczką.

Czym umyć piekarnik, jeśli nie lubisz zapachu octu tak bardzo, że obie wymienione powyżej metody całkowicie odrzucasz? Jest jeszcze inny sposób na czyszczenie piekarnika. Wystarczy użyć… odpowiedniej ilości wody. Umieszczona w brytfannie i podgrzana woda (wystarczy 0,25 litra), zacznie parować, zmiękczając lekkie i średnie zabrudzenia w piekarniku. Dalsze czyszczenie może się odbywać oczywiście po ostygnięciu. Tę metodę docenią osoby preferujące sposoby, jak być bardziej eko.

Jak wyczyścić piekarnik, gdy naturalne metody zawodzą?

Wiesz już, czym wyczyścić piekarnik, gdy jest lekko zabrudzony. Co jednak w sytuacji, gdy ocet i inne łatwo dostępne środki są nieskuteczne? Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, który nie odchodzi tak łatwo? Tutaj trzeba sięgnąć po specjalistyczne detergenty. Polecamy na przykład:

Teraz już wiesz, jak wyczyścić piekarnik bez szorowania i nadmiaru ciężkiej pracy. Warto jednak wspomnieć, że nie zawsze trzeba stosować opisane powyżej metody. Nowoczesne piekarniki posiadają często funkcję automatycznego czyszczenia. Funkcja czyszczenia automatycznego różni się dość mocno, w zależności od konkretnego modelu i producenta. Najbardziej znane, automatyczne sposoby na czyszczenie piekarnika, to:

  • Czyszczenie parowe – w piekarnikach parowych po uruchomieniu tego programu parująca woda zmiękcza wszelkie zabrudzenia do tego stopnia, że po zakończeniu programu wystarczy przetrzeć wnętrze piekarnika za pomocą szmatki. To po prostu bardziej profesjonalna wersja czyszczenia za pomocą wody, który opisaliśmy wcześniej.
  • Czyszczenie katalityczne – oznacza uruchomienie specjalnej funkcji, która nagrzewa wnętrze piekarnika do temperatury ok. 200 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura prowadzi do dopalania katalitycznego, czyli spalania resztek tłuszczów i osadów.
  • Czyszczenie pyrolityczne – metoda podobna do katalizy, z tą różnicą, że temperatura jest jeszcze wyższa (ok. 5000 stopni). Jak wyczyścić przypalony piekarnik tym sposobem czyszczenia? Podczas tego procesu zabrudzenia spalają się na popiół, co znacznie ułatwia ich usunięcie.

 

Udało się umyć piekarnik? Zatem do dzieła!

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu