Czyszczenie kabiny prysznicowej – jak usunąć kamień i czym umyć kabinę?

Czyszczenie kabiny prysznicowej to domowy obowiązek, który niewiele osób lubi. Nowoczesne kabiny, zwłaszcza te wykonane z hartowanego szkła, wymagają regularnego mycia i specjalnej pielęgnacji, która sprawi, że zachowają swój nieskazitelny wygląd na dłużej. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, zacieki z mydła czy kamień nie będą dla nich zagrożeniem. Czym umyć kabinę prysznicową, by lśniła nowością? Przedstawiamy skuteczne rozwiązania.Czyszczenie kabiny prysznicowej

Zapewne zgodzisz się, że kluczem do pięknej łazienki jest jej czystość. Kabina prysznicowa jest zazwyczaj na tyle duża, że nie sposób jej nie zauważyć, a tym bardziej zbagatelizować pojawiających się na szybach nieestetycznych zacieków czy kamienia. Jeśli dodatkowo są wykonane ze szkła, mają tendencję do matowienia, co sprawia, że zwyczajnie przestają wyglądać dobrze. Ich skuteczne i co najważniejsze regularne czyszczenie pozwoli zachować łazienkę w nienagannym stanie przez lata. Zanim jednak przystąpisz do pracy, sprawdź dostępne rozwiązania i dobierz akcesoria, które ułatwią Ci pracę. Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła? Podpowiadamy!

Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła? Zadbaj o niezbędne akcesoria

Jeśli zamierzasz dokładnie umyć swoją kabinę prysznicową ważny jest nie tylko sam środek czyszczący, ale również akcesoria, których użyjesz. Dobieraj je ostrożnie, żeby nie naruszyć delikatnej powierzchni szkła i nie uszkodzić uszczelek. Z kręgu zainteresowań usuń od razu materiały, które swoją chropowatą strukturą mogłyby porysować idealnie gładką taflę szkła. Postaw raczej na miękkie w dotyku, uniwersalne ściereczki z mikrofibry albo gumowe ściągaczki do wody. W sklepach znajdziesz także specjalne ściereczki do mycia i polerowania okien, które też powinny sprawdzić się doskonale.

Przymierzając się do czyszczenia kabiny, zadbaj też o odpowiednie środki czyszczące. Jeśli zdecydujesz się na zakup detergentu w sklepie, zwróć uwagę na to, by nie zawierały twardych mikrogranulek, które mogą wyrządzić sporo złego i porysować szklaną powierzchnię. Najlepiej skieruj swoją uwagę w kierunku preparatów dedykowanych czyszczeniu pryszniców lub okien. Będziesz mieć pewność, że nie przydarzy Ci się przykra niespodzianka. Z powodzeniem możesz też wybrać jeden z kilku domowych sposobów.

Mycie kabiny prysznicowej – domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń i kamienia

Coraz większą uwagę zwracamy na życie w zgodzie z naturą i nie chcemy przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Jeśli też jesteś wyznawcą tej filozofii, możesz zrezygnować z chemicznych środków czyszczących na rzecz kilku skutecznych produktów, które znajdziesz we własnych szafkach kuchennych. Czym umyć kabinę prysznicową? Wykorzystaj to, co masz w domu.

Ocet spirytusowy

Zastanawiasz się, jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Wypróbuj znaną od lat metodę z octem. Ta kuchenna przyprawa z powodzeniem sprawdza się w myciu różnego rodzaju domowych powierzchni. Trzeba tylko wiedzieć, jak prawidłowo ją wykorzystać. Żeby stworzyć skuteczną miksturę, która pomoże w umyciu kabiny prysznicowej, połącz ze sobą wodę i ocet spirytusowy w proporcjach 1:1, a następnie dokładnie spryskaj szklaną powierzchnię i pozostaw tak na około 10 minut. Po upływie tego czasu dokładnie spłucz całość ciepłą wodą, wyszoruj szkło miękką ściereczką i … gotowe! Roztwór z wody i octu poradzi sobie też z czyszczeniem fug, relingów oraz baterii prysznicowych. Jedyną jego wadą jest przykry zapach, który jednak dość szybko ulatnia się po dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia.

Kwasek cytrynowy

Dobrą alternatywą dla octu jest kwasek cytrynowy, który w przeciwieństwie do swojego poprzednika przyjemnie pachnie. Żeby przygotować miksturę czyszczącą, wystarczy, że połączysz dwie łyżki kwasku z 200 ml ciepłej wody. Dokładnie wymieszaj składniki i przelej je, najlepiej do spryskiwacza, który ułatwi aplikację płynu na czyszczoną powierzchnię. Podobnie jak w przypadku octu, należy spryskać szkło i zostawić je tak na kilka minut, a następnie spłukać i dokładnie wyszorować.

Nie używaj kwasku cytrynowego, jeśli w Twojej łazience w bezpośrednim sąsiedztwie kabiny prysznicowej znajduje się naturalny marmur. Kwas może zostawić na nim nieestetyczne plamy, których nie będzie dało się usunąć.

Soda oczyszczona i woda utleniona

Łazienka to pomieszczenie, które szczególnie upodobały sobie zarodki grzybów. Panuje tam spora wilgoć, która połączona z wysokimi temperatura stwarza doskonałe warunki do ich rozwoju. Soda oczyszczona, która połączy siły z wodą utlenioną, skutecznie pomogą się ich pozbyć. Jak wygląda mycie kabiny prysznicowej z ich użyciem?

Przygotuj 250 ml ciepłej wody i dodaj do niej dwie łyżeczki proszku sody oczyszczonej. Następnie zaaplikuj preparat na miejsca bezpośrednio dotknięte pleśnią i pozostaw tak na około godzinę. Po upływie zalecanego czasu dokładnie wyszoruj czyszczoną powierzchnię, a żeby skutecznie pozbyć się zarodków grzybów zaaplikuj na nią wodę utlenioną (3%) i tak pozostaw.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z pomocą detergentów

Jeśli zależy Ci na szybkim i skutecznym wyczyszczeniu kabiny prysznicowej, postaw na dostępne w sklepach środki czyszczące. Przyjmują one najczęściej konsystencję dość gęstego mleczka, pianki lub płynu. Pamiętaj, żeby wybierać produkty o specjalnym przeznaczeniu, ponieważ nieodpowiednie preparaty mogą zniszczyć kabinę, na przykład rysując jej powierzchnię. Niekoniecznie wykażą się też wysoką skutecznością.

Czyszczenie kabiny prysznicowej? Zamiast tego wypróbuj powłokę hydrofobową

Ciekawym sposobem nie tyle na czyszczenie, co na zabezpieczenie powierzchni szkła w kabinie prysznicowej przed zabrudzeniami, jest powłoka hydrofobowa. Działa ona na zasadzie odpychania wody, co sprawia, że nie utrzymują się na niej problematyczne zacieki, kamień czy brud. Charakterystyczną cechą powłoki hydrofobowej jest fakt, że podczas prysznica spływająca woda zamiast pozostawać na szybie w postaci setek małych kropel, spływa z niej szybkimi strumieniami.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu