Podróże kamperem wróciły do łask w dobie pandemii COVID-19. Wiele osób, pragnąc bezpiecznie i komfortowo podróżować, postawiło na kupno lub wynajem samochodu z częścią mieszkalną, wyposażonego i przygotowanego do pokonywania długich tras. Marzysz o takim sposobie podróżowania, ale nie wiesz, w jakie akcesoria kempingowe się zaopatrzyć? Sprawdź praktyczny poradnik, co zabrać w podróż kamperem!
Rozpoczynając przygodę z „caravaningiem” (odmianą turystyki wykorzystującą do przemieszczania się kamper lub samochód osobowy z przyczepą kempingową), należy pamiętać o obowiązujących przepisach, szczególnie w kwestii wagi pojazdu. W Polsce najbardziej popularna kategoria „B” pozwala na prowadzenie samochodu o masie nieprzekraczającej 3500 kg. Przed wyjazdem kamperem na urlop należy więc sprawdzić, ile sprzętu i potrzebnych rzeczy możesz załadować, żeby nie przekroczyć dopuszczalnej normy i tym samym nie narazić się otrzymanie mandatu. Oddzielne regulacje obowiązują także w odniesieniu do wagi holowanych przyczep kempingowych.
Kampery nie są pojazdami, którymi rozwija się duże prędkości na drodze. Przyjmuje się, że prędkościomierz powinien maksymalnie wskazywać ok. 90-100 km/h. Kamper to duży i masywny pojazd – podróżując nim należy zachować wzmożoną ostrożność.
Kamper często nazywany jest hotelem czy domem na kółkach, ponieważ wyposażony jest w sprzęty i akcesoria, z których korzysta się na co dzień w mieszkaniu czy domu. Standardowo znajduje się w nim miejsce do spania, przyrządzania posiłków oraz toaleta kasetowa (zapełniana do pewnego poziomu i następnie opróżniana). Wnętrze posiada system wentylacyjny, instalację elektryczną oraz urządzenia do podgrzewania wody oraz ogrzewania całego wnętrza działające najczęściej na gaz z butli. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że woda w zbiornikach powinna służyć tylko do celów sanitarnych. W wodę do picia i gotowania należy zaopatrzyć się oddzielnie.
W większości kamperów znajduje się lodówka (wykorzystująca akumulator zasilany pracą silnika lub korzystającą z zewnętrznego źródła prądu, np. podczas postoju) oraz prosta w obsłudze, dwu lub trzy palnikowa, kuchenka zasilana na gaz.
Oprócz wspomnianych miejsc do spania we wnętrzu kampera znajdują się również meble w postaci kanap, szaf, stołów, półek itd. Oczywiście jest to uzależnione od jego modelu i co za tym idzie – ceny. Im wyższa, tym bogatsze wyposażenie kampera.
Lista rzeczy, które znajdą się na pokładzie kampera powinna być uzależniona od czasu trwania wycieczki, ilości planowanych kempingów i przyjętych celów turystycznych. Dlatego trzeba pamiętać o odpowiednim doborze ubrań – w różnych częściach świata pogoda może być różna. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę rodzaj aktywności uprawianych podczas postojów.
Warto zadbać o bogate wyposażenie lodówki, aby podczas podróży nie zawracać sobie głowy zakupami. Najlepiej wziąć ze sobą odpowiedni zapas wody, najlepiej w kilkulitrowych butelkach, dzięki czemu nie będziesz mieć wątpliwości co do jakości wody, z której korzystasz. Podczas wycieczek warto mieć też ze sobą butelkę wielokrotnego użytku – dzięki temu drogocenny napój będziesz mieć zawsze przy sobie, a dodatkowo zadbasz o środowisko.
Wyposażenie kampera powinno obejmować również potrzebne kosmetyki, środki czystości, ręczniki, podstawowe leki i środki medyczne. Koniecznie należy pamiętać również o turystycznych akcesoriach do „kamperowej kuchni”. Garnek, patelnia, talerze, kubki, sztućce i wszystko to, co będzie niezbędne do przygotowania smacznego posiłku, powinno znajdować się na szczycie wspomnianej listy. Jeśli uwielbiasz potrawy z rusztu, zabierz ze sobą grill elektryczny, który umożliwi ci przygotowanie pysznych szaszłyków z kolbą kukurydzy i karkówką, grillowane szparagi z cytryną i miętą czy grillowanego pstrąga w ziołach z chipsami z batatów. Miej jednak na uwadze, aby zabrać ze sobą rzeczy naprawdę niezbędne, ponieważ zbyt duża drobiazgowość może wpłynąć niekorzystnie na wagę pojazdu.
Podróże kamperem zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Związane jest to niewątpliwie ze swobodą podróżowania, bogactwem miejsc do odwiedzenia i wielorakimi możliwościami spędzania czasu podczas kempingów. Choć nie jest to najtańsza forma turystyki, ma wiele zalet i w praktyce często okazuje się, że finansowo jest bardziej atrakcyjna od innych sposobów spędzania wakacji. Warto więc rozważyć zakup samochodu kempingowego lub jego wypożyczenie i wyruszyć we wspaniałą podróż kamperem w nieznane!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2025Dodatkowe listingiUstawienia cookies