Co wziąć w góry? Wyprawka zdobywcy szlaków

Sezon urlopowy, który właśnie się rozpoczął, to czas planowania i organizacji letnich wczasów. Jedną z najbardziej popularnych form spędzania wakacji jest aktywny wypoczynek w górach. Dowiedz się, jak odpowiednio się do niego przygotować, co ze sobą zabrać i o co zadbać, aby górskie wycieczki były bezpieczne i zapewniły jak najwięcej satysfakcji i radości.Co wziąć w góry? Wyprawka zdobywcy szlaków

Jakie buty w góry? Odpowiednie obuwie to podstawa!

Wybór odpowiedniego obuwia w bezpośredni sposób wpłynie na odczuwanie przyjemności z pokonywania górskich szlaków i zdobywania szczytów. Na samym początku musisz określić, w jaki sposób będziesz poruszać się po górach – czy będą to jednodniowe, krótkie wycieczki, czy bardziej zaawansowane kilkudniowe wyjścia, np. z noclegami w schroniskach.

Jeśli planujesz pokonywać mało wymagające, typowo turystyczne szlaki i raczej cieszyć się widokami niż wspinać po łańcuchach i osiągać sportowe cele, to wybór obuwia nie powinien być powodem do stresu. Wystarczą dobre buty trekkingowe (przeznaczone do krótszej bądź dłuższej wędrówki), które powinny być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do stopy, gwarantujące dobrą przyczepność i wygodę noszenia.

Dodatkowo przy wyborze górskiego obuwia trzeba zwrócić uwagę na wysokość cholewki (buty niskie lub zasłaniające kostkę – polecane dla początkujących), membranę odpowiedzialną za to czy buty są nieprzemakalne, odpowiednio oddychające itp. oraz rodzaj podeszwy, gwarantującą dobrą przyczepność. W tym miejscu musisz pamiętać o żelaznych zasadach przy wyborze obuwia:

  • zawsze przymierzaj buty na zmęczonej stopie (podczas wędrówki stopy puchną, powiększając swoją objętość, co przy zbyt małym rozmiarze obuwia może prowadzić do otarć i ran),
  • weź ze sobą skarpetki, w których zamierzasz chodzić i w nich przymierzaj obuwie,
  • sprawdź, jak buty zachowują się w różnej pozycji stopy (przejdź się pod górę, w dół, stań na palcach, zwróć uwagę, aby pięta zawsze pozostawała w tym samym miejscu).

Pamiętaj, że nieodpowiedni dobór butów może bardzo szybko zakończyć plany górskich wędrówek w wyniku otarć, odparzeń czy skręceń. Warto je wybierać powoli i starannie, zwracając uwagę na powyższe wskazówki.

Jak ubrać się na szlak? Kilka przydatnych wskazówek

Jednym z najważniejszych elementów górskiego wyposażenia jest kurtka przeciwdeszczowa – w sytuacji załamania pogody trudno sobie bez niej poradzić. Zwracaj uwagę na to, aby pozwalała na swobodę ruchów - nie była ani za wąska, ani zbyt szeroka (dzięki czemu zapewni odpowiednią ochronę przed wiatrem). Oczywiście, podobnie jak buty, kurtka powinna chronić przed przedostawaniem się wilgoci, jednocześnie zapewniając przepływ powietrza. Bezwzględnie musi posiadać kaptur, najlepiej z daszkiem zapewniającym widzenie podczas deszczu.

Pamiętaj, że wychodząc w góry latem, wybiera się inny rodzaj ubioru niż zimą. Pożądane są materiały oddychające, zapewniające większą cyrkulację powietrza i mniejszą potliwość. Taka odzież szybko schnie, dzięki czemu nie będziesz odczuwać na sobie ciężaru w postaci mokrej koszulki. Dla większej pewności możesz zaopatrzyć się także w przeciwdeszczowe spodnie trekkingowe, które chronią przed wiatrem oraz posiadają odpinane nogawki, idealne na upalne dni. Oprócz kurtki przeciwdeszczowej warto mieć ze sobą również cieplejszą bluzę z polaru, w razie nagłego ochłodzenia. Praktycznym rozwiązaniem są też kurtki softshellowe. Wykonane są ze specjalnych materiałów przy użyciu nowoczesnej technologii, dzięki czemu zapewniają ciepło, będąc jednocześnie bardzo lekkimi i funkcjonalnymi.

Jaki plecak w góry wybrać i co do niego spakować?

Istotną częścią planowania górskiej wycieczki jest odpowiedni wybór plecaka oraz skompletowanie jego zaopatrzenia. Powinien dobrze leżeć na plecach i zapewniać wygodę noszenia. Warto, aby był nieprzemakalny, ponieważ pogoda w górach lubi być kapryśna.

Wybór plecaka należy uzależnić od długości trasy, którą chcesz pokonać. Przyjmuje się, że na jednodniową wycieczkę wystarczy plecak o pojemności 20-30 litrów, natomiast dłuższe, kilkudniowe trasy wymagają większej przestrzeni w środku (30-50 litrów i więcej). Ilość kieszonek, komór czy przegród jest uzależniona od indywidualnych preferencji i od tego, co planujesz ze sobą zabrać.

Do plecaka spakuj tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Oprócz wspomnianej już kurtki czy bluzy z polaru, powinna się w nim znaleźć:

Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i zapewnieniu mu konkretnej dawki energii. Podczas wędrówki w górach dobrze mieć butelkę z oczyszczającym filtrem, umożliwiająca nabranie wody ze strumyka czy potoku. Pamiętaj, że podczas takiej wycieczki nie warto zanadto się przejadać - o wiele ciężej się wtedy maszeruje czy wspina. Dlatego lepiej rano zjeść śniadanie, a do plecaka wrzucić lekkie przekąski, np. w postaci pełnowartościowych batonów musli zapewniających odpowiedni zastrzyk energii. Zawsze należy pamiętać o latarce, np. w postaci tak zwanej „czołówki”, podstawowych środkach do udzielania pierwszej pomocy (apteczka turystyczna), powerbanku. Podczas marszu bardzo przydatne okazać się mogą także kijki trekkingowe odciążające kręgosłup
i wpływające na komfort wędrówki. Dzięki nim zachowasz więcej sił na późniejsze wyzwania. Wyposażenie plecaka jest w głównej mierze uzależnione od rodzaju i długości wędrówki, jednak zawsze obowiązuje zasada – powinien ważyć możliwie jak najmniej.

Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Wędrówka po górskich szlakach to czysta przyjemność. Obcowanie z naturą daje dużo satysfakcji, odpręża, pozwala zapomnieć o codziennych problemach. Trzeba natomiast pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, których łamanie może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

Wybierając się na wędrówkę weź pod uwagę poziom trudności szlaku (trasy), który zamierzasz pokonać. Zorientuj się co do swojego wyboru, odwiedź fora o tematyce górskiej, skorzystaj z rad doświadczonych turystów. Jeśli jesteś w górach pierwszy raz, zacznij od czegoś łatwego, delektuj się sama drogą, podziwiaj widoki. Pamiętaj, że szlaki turystyczne są oznakowane kolorami (czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym, czarnym), jednak nie jest to związane z trudnością przejścia każdego z nich, a raczej z ich długością, ważnością i przebiegiem. Znaki te umieszczone są w odstępach ok. 200 metrów, aby nie zgubić się, wędrując po nich. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w górach jest przecenianie własnych sił i możliwości – nie jest przypadkiem, że zdarzają się w nich wypadki śmiertelne. Ciesząc się obcowaniem z górami, należy zachować daleko idącą ostrożność. Trzeba pamiętać o szacunku do gór, bo są z jednej strony piękne i majestatyczne, a z drugiej - potrafią być groźne. Na koniec rzecz oczywista, ale o której również trzeba wspomnieć. Co roku można spotkać w górach bezmyślnych turystów, którzy pozostawiają po sobie mnóstwo śmieci i odpadków. Zaśmiecanie tych pięknych terenów można traktować w kategorii grzechu. Dlatego wybierając się na szlak pamiętaj o workach na śmieci – nie zajmą dużo miejsca w plecaku, a na pewno się przydadzą.

Jak widać, odpowiednie przygotowanie się do górskiej wędrówki wymaga pewnej staranności
i odpowiedzialności. W góry idzie się przecież po to, żeby czerpać z nich przyjemność, przebywać na łonie natury i delektować się kontaktem przyrodą. Jeśli się do tego dobrze przygotujesz, przeżyjesz niesamowite chwile i z niecierpliwością będziesz odliczać czas do kolejnej górskiej wędrówki.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu