Światowy Dzień Hot Doga, obchodzony 4 lipca, to doskonała okazja do prześledzenia historii i pozyskania ciekawych informacji na temat tego dania. Skąd wzięły się hot dogi? Dlaczego ten fast food jest tak popularny? Czy hot dog to tylko bułka i parówka? Poznaj pomysły na nowe wydanie uwielbianej amerykańskiej przekąski!
Historia Światowego Dnia Hot Doga sięga 1916 roku, kiedy to rzekomo w jednej z nowojorskich budek odbyły się zawody w jedzeniu tego przysmaku na czas. Kilkoro imigrantów próbowało wówczas - poprzez jedzenie bułek z parówkami i sosem - pokazać, jak wielkimi są patriotami. Od tamtej pory w Stanach Zjednoczonych 4 lipca, w Święto Niepodległości, organizowane są mistrzostwa jedzenia hot dogów na czas. Trudno uwierzyć, ale w 2020 roku Amerykanin Joey Chestnut pochłonął… aż 75 hot dogów w 10 minut!
Istnieje kilka wersji dotyczących powstania pierwszych hot dogów. Pierwsza z nich zakłada, iż są za to odpowiedzialni Niemcy, gdyż pierwsze parówki powstały w 1487 roku we Frankfurcie nad Menem. Według innych źródeł wynalezione zostały później – w 1600 roku przez rzeźnika Johanna Georghehnera. Inna wersja zakłada, iż hot dogi zostały wynalezione dopiero w 1904 roku przez Bawarczyka Antona Feuchtwangera.
Hot dog w stylu amerykańskim to szybka i prosta w przygotowaniu przekąska. Jeśli chcesz przenieść się na nowojorskie ulice, zaopatrz się w:
Nacięte bułki włóż do rozgrzanego piekarnika i piecz do momentu, aż będą ciepłe i lekko chrupiące (ok. 5 minut). Następnie podgrzej parówki w wodzie, pokrój kiszoną kapustę i cebulę, ułóż wszystko na bułce, polej składniki ketchupem i ulubionym rodzajem musztardy, a następnie „złóż” domowego hot doga. Możesz użyć również prażonej cebulki, a kapustę kiszoną zastąpić ogórkami – kiszonymi lub konserwowymi.
Hot dogi są bardzo popularne na całym świecie, ponieważ są proste, tanie i szybkie w przygotowaniu. Powstało wiele wariacji na temat tej przekąski – możesz przyrządzić je jak i z czym tylko zechcesz!
Jednym ze sposobów przygotowania może być zapieczenie w piekarniku. Na bułce ułóż parówkę i wybrane dodatki, posyp startą mozzarellą, po czym przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub folią spożywczą i piecz przez około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180℃.
Świetnym pomysłem na przekąskę może być również hot dog z ciasta francuskiego. Wystarczy, że ciasto pokroisz na prostokąty, a parówki
przetniesz na pół. Kolejnym krokiem jest zawinięcie każdej połówki w ciasto, a następnie posmarowanie go mieszanką żółtka jajka i mleka – dla uzyskania pięknego koloru. Tak przygotowane nowoczesne hot dogi włóż do piekarnika rozgrzanego do 200℃ i piecz przez 20 minut. Możesz podawać je z musztardą, ketchupem lub innym ulubionym sosem, na ciepło i na zimno.
Jeżeli chcesz przygotować hot doga wege, sięgnij po parówki sojowe – w wersji klasycznej lub pikantniejszej – z dodatkiem chilli.
Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze przygotować hot dogi bez mięsa, postaw na tofu! Serek pokrój w pasy o grubości 1 cm, obtocz w panierce z wody z ciecierzycy, sezamu i ulubionych przypraw i usmaż je. Takie „paluszki” przygotowane w domowym zaciszu są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych parówek.
Hot dogi możesz serwować solo jako szybkie przekąski. Jeśli jednak chcesz urozmaicić posiłek, możesz połączyć je z frytkami lub sałatką, np. sałatką z komosą ryżową, ogórkiem i mango lub letnią sałatką z bobem, fetą, brokułami, pomidorami i komosą ryżową polana miodowym dressingiem. Sprawdź pomysły na wyjątkowe letnie sałatki!
Taki obiad warto uświetnić samodzielnie wykonaną, orzeźwiającą ice tea lub pożywnym, domowym sokiem albo koktajlem. Zobacz, jak zrobić domową, smakową ice tea! A na deser oczywiście lody – na słodko, owocowo lub po wegańsku!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies