Z czego zrobić sok? Pomysły na przepyszne soki pasteryzowane

Najlepsze dla zdrowia są świeże warzywa i owoce. Niestety sezon na pyszne maliny czy aromatyczne wiśnie nie trwa długo – co więc zrobić, aby móc raczyć się nimi w chłodne jesienno-zimowe dni? Najprostszym sposobem jest zrobienie przetworów: dżemów, powideł, galaretek. Z sezonowych owoców warto również przyrządzać domowe soki. Podpowiadamy, z czego robić soki na zimę, na czym polega pasteryzacja i czy zabija witaminy!Z czego zrobić sok? Pomysły na przepyszne soki pasteryzowane

Jak pasteryzować sok?

Pasteryzacja to bezpieczny i prosty sposób konserwacji żywności. Polega na podgrzewaniu produktów spożywczych do takiej temperatury, w której giną drobnoustroje chorobotwórcze i enzymy odpowiedzialne za proces rozkładu żywności. Pozostawienie ich – przykładowo – w domowym soku doprowadziłoby do jego szybkiego zepsucia.

Nazwa procesu pasteryzacji pochodzi od nazwiska francuskiego chemika i prekursora mikrobiologii Louisa Pasteura, który w połowie XIX wieku wykazał, że szybkie podgrzanie żywności w zamkniętym naczyniu (np. butelce), a następnie schłodzenie wydłuża termin przydatności do spożycia.

Czy soki pasteryzowane są zdrowe?

Wiele osób zastanawia się, czy soki pasteryzowane są zdrowe i czy posiadają jakiekolwiek właściwości. Należy mieć świadomość, że wysoka temperatura

zastosowana w trakcie procesu pasteryzacji może nieznacznie obniżyć poziom niektórych witamin. Warto jednak wspomnieć, że jednocześnie za sprawą tego procesu może wzrastać przyswajalność niektórych składników odżywczych, np. beka-kryptoksantyny (biorącej udział w tworzeniu witaminy A), beta-karotenu czy likopenu[1].

Największą zaletą pasteryzacji jest oczywiście możliwość spożywania warzyw i owoców jesienią i zimą, gdy dostęp do świeżych produktów jest znacznie utrudniony. Należy podkreślić także, że pasteryzacja nie wymaga dodawania żadnych substancji chemicznych, dzięki czemu domowe soki i przetwory nie zawierają żadnych sztucznych konserwantów. Krótko pasteryzowane owoce i warzywa są więc wartościowym składnikiem diety, ponieważ wciąż zawierają składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Soki domowej roboty

Sezon wakacyjny to najlepszy moment na przygotowanie domowych przetworów. To właśnie wtedy sklepowe półki uginają się pod ciężarem wartościowych, lokalnych owoców i warzyw. Owoce w sezonie są najsmaczniejsze i warto wyczarować z nich pyszne domowe soki, dżemy czy konfitury.

Do przygotowania domowego soku potrzebna będzie wyciskarka lub sokowirówka oraz wybrane owoce. Mogą to być np. maliny, truskawki, winogrona, aronia, czarny bez, żurawina czy pigwa. Powstały sok należy zagotować i przelać do wyparzonych słoików lub butelek, a następnie szczelnie zakręcić i zapasteryzować w garnku lub piekarniku, w temperaturze od 60 do 100 stopni Celsjusza – w ten sposób zniszczysz ewentualne drobnoustroje oraz enzymy, jednocześnie zachowując wysokie wartości odżywcze i walory smakowe. Czas pasteryzacji uzależniony jest od rodzaju owoców, które poddasz temu procesowi.

Domowe soki pasteryzowane to nieoceniona pomoc w przeziębieniu i przy obniżonej odporności. Soki mają też swoje święto - Dzień Soku, który celebrują wszyscy miłośnicy tego produktu! Są zdrowe, bogate w witaminy i minerały, a do tego pyszne i aromatyczne. Możesz mieszać je z wodą, tworząc wartościowy napój lub dodawać np. do zimowej herbatki. Wykorzystaj letni sezon i przyrządź smaczne soki domowej roboty!

 

[1] https://apetytnapolskie.com/jak-pasteryzacja-wplywa-na-wartosc-odzywcza-przetworow-z-owocow-i-warzyw/

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu