Owoce morza – rodzaje. Czy ryby się do nich zaliczają?

Chcesz częściej jeść owoce morza? Rodzaje dostępnych produktów tego typu na pewno warto bliżej poznać, aby wybierać te, które zasmakują najbardziej. W niektórych częściach świata, owoce morza są tanim i dostępnym składnikiem wielu dań. W Europie wciąż uchodzą za luksus i często budzą wiele kontrowersji. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ich temat! Poznaj owoce morza – rodzaje, nazwy i pomysły na przepisy.Owoce morza – rodzaje

Dlaczego warto jeść owoce morza?

Owoce morza są dobrym źródłem wysokowartościowego białka. Zawierają też witaminy z grupy B, wapń, selen oraz fluor. Ponadto dostarczają organizmowi umiarkowanych ilości żelaza, cynku i magnezu. Ostrygi są cennym źródłem kwasów omega-3. Można zatem śmiało powiedzieć, że oprócz walorów smakowych, owoce morza przekonują do siebie także wartościami odżywczymi. Wybór tych produktów, zamiast czerwonego mięsa może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie.

Jakie są owoce morza? Nazwy najpopularniejszych produktów

Nazwa tej grupy produktów może być myląca, bo wbrew pozorom nie odnosi się do owoców ani do wszystkich jadalnych organizmów występujących w morzach i oceanach. Tak naprawdę do owoców morza zaliczamy 3 rodzaje jadalnych morskich zwierząt:

  • skorupiaki, takie jak homary, kraby i krewetki,
  • małże, czyli ostrygi oraz mule,
  • głowonogi, czyli przede wszystkim ośmiornice i kalmary.

To właśnie najczęściej występujące owoce morza. Rodzaje występujące w sprzedaży mogą być różne. Sprzedaje się zarówno pojedyncze gatunki (jak kalmary albo krewetki), ale także gotowe mieszanki różnych owoców morza o określonym składzie.

Czy ryby to owoce morza?

Zastanawiasz się, czy ryby to owoce morza? Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej – nie. Chociaż czasami używa się bardziej pojemnego sformułowania – „ryby i owoce morza”, aby opisać wszystkie jadalne zwierzęta poławiane na potrzeby człowieka. Nie zmienia to faktu, iż ryby są bardzo ważnym elementem diety, o czym wspominamy, wymieniając 3 powody, dla których warto jeść ryby.

Znając już odpowiedź na pytanie, czy ryby to owoce morza, warto wspomnieć o rodzajach oraz polecanych potrawach z ich wykorzystaniem.

Owoce morza – rodzaje i nazwy

Skoro wiemy już, czym są owoce morza, czas przyjrzeć się im nieco dokładniej. Jakie owoce morza można kupić w sklepach?

  1. Krewetki – to jedne z najbardziej lubianych skorupiaków. Możemy znaleźć kilka gatunków, które łatwo poznamy po wielkości. W sprzedaży znajdują się krewetki koktajlowe, krewetki białekrewetki grenlandzkie czy krewetki tygrysie. Sprzedawane są na surowo lub gotowane, a cena w przeliczeniu na 1 kg to zazwyczaj ok. 100 zł.
  2. Kraby – wśród innych skorupiaków wyróżniają się tym, że ich mięso jest bardzo łagodne. Często wykorzystywane są jako składnik sałatek.
  3. Ostrygi – czasami podawane w restauracjach jako wykwintna przystawka. Ostrygi charakteryzują się bardzo soczystym mięsem, mają też specyficzny zapach.
  4. Ośmiornice – charakteryzują się bardzo sprężystym mięsem o wyrazistym smaku. W sprzedaży najczęściej dostępne są w kawałkach. Mogą być bazą do zupy albo dodatkiem do makaronu.
  5. Kalmary – to inna nazwa kałamarnicy. Można je spotkać w formie smażonej albo grillowanej (często z panierką), rzadziej jada się kalmary gotowane.
  6. Przegrzebki – występują na obszarze północno-wschodniego Atlantyku. Wyławiane są od Norwegii, przez wybrzeże Europy, aż po samą Afrykę Północną. W związku z tym, że różnią się nieco smakiem i sposobem połowu, bywają traktowane jako osobna kategoria. Jednak równie dobrze na pytanie, czy przegrzebki to owoce morza, można odpowiedzieć twierdząco, żeby nie mnożyć niepotrzebnych podziałów.

Jak jeść owoce morza? Rodzaje już znamy, więc czas skupić się na ciekawych przepisach z ich wykorzystaniem.

Co polecamy?

Makaron z cukinii z krewetkami i sosem pomidorowym – dobra opcja, jeśli lubimy przepisy na bazie wina. W daniu znajdziemy solidną porcję warzyw, a także sycące, delikatne mięso.
 

Owoce morza – tak czy nie?

Wiedząc już, jakie są owoce morza, możesz śmiało włączyć się do dyskusji na temat przysmaków prosto z oceanu. Wiesz już, jakie są ich rodzaje, a nawet czy przegrzebki to owoce morza. Pozostaje wiedzę teoretyczną przełożyć na praktykę.

Zanim wyrobimy sobie zdanie na temat tego, jakie są owoce morza, które nam smakują, warto spróbować ich przynajmniej kilka razy. Ze względu na ich dużą różnorodność, nie należy się zniechęcać, jeśli pierwsza próba nie będzie od razu kulinarnym odkryciem.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu