Lato to idealny czas na przygotowanie przetworów na zimę. To właśnie teraz na sklepowych półkach odnajdziesz wiele świeżych, wartościowych owoców i warzyw, z których wyczarujesz dżemy, soki i inne pyszności. Podpowiadamy, jak pasteryzować słoiki w piekarniku oraz jak zrobić ketchup z cukinii czy powidła śliwkowe!
Najbardziej popularnym sposobem konserwacji żywności jest pasteryzacja, czyli ogrzanie produktów spożywczych w celu zabicia drobnoustrojów i przedłużenia terminu przydatności do spożycia. Proces ten pozwala na zachowanie smaku i wspaniałego aromatu włożonych do słoików warzyw i owoców.
Istnieją dwa sposoby pasteryzacji – na mokro i na sucho. Ten pierwszy polega na wstawieniu gorących słoików z przetworami do wysokiego garnka, na dnie którego umieszcza się ściereczkę zapobiegającą stykaniu się naczyń. Następnie do garnka należy wlać gorącą wodę i doprowadzić ją do wrzenia. Na koniec słoiki należy jeszcze raz mocno dokręcić, odwrócić do góry dnem i pozostawić w takiej pozycji przynajmniej na 24 godziny. O sukcesie przeprowadzonego procesu pasteryzacji będą świadczyć wklęsłe wieczka słoików.
Pasteryzacja na sucho, czyli w piekarniku, polega na umieszczeniu zawekowanych w słoikach przetworów w piekarniku w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą oraz pieczeniu ich przez godzinę w temperaturze 110-120 ℃.
Świetnym dodatkiem do kanapek i innych przekąsek może być domowy ketchup z cukinii. Jak go zrobić? Należy umyć, obrać warzywa i przyciąć je na końcach. Następnie trzeba pokroić cukinię na kawałki i zetrzeć ją na tarce, a potem dodać posiekaną drobno cebulę, posypać solą i wstawić do lodówki na kilka godzin. Kolejno należy zagotować warzywa, dodać ocet i przyprawy, np. pieprz, curry czy paprykę wędzoną – wybierz te, które najbardziej lubisz. Na koniec dodaj koncentrat pomidorowy i całość zmiksuj blenderem. Gorący ketchup z cukinii nałóż do suchych, wyparzonych słoików i zawekuj.
Kolejnym przetworem, którego nie może zabraknąć w twojej spiżarni, jest domowy przecier pomidorowy. Aby go przyrządzić, pokrój pomidory na mniejsze kawałki i zagotuj je w garnku aż się rozgotują. Przetrzyj całość przez gęste sito, a następnie zagotuj całość raz jeszcze, tym razem z przyprawami: solą, pieprzem, cukrem, czosnkiem, słodką papryką. Tak przygotowany przecier pomidorowy przelej do wyparzonych słoików i dobrze zakręć. To doskonały dodatek do zup, spaghetti, pizz i zapiekanek.
Oprócz przecieru pomidorowego i ketchupu z cukinii na zimę warto przygotować także różnego rodzaju kiszonki, np. kiszone ogórki, buraki czy kapustę. Możesz również przyrządzić i zapasteryzować domowe leczo, sałatki (np. grzybowe lub z ogórków i papryki) oraz rozmaite przetwory z fasolki szparagowej.
Pyszne przetwory możesz przygotować również z owoców. Zimą, gdy pogoda nie rozpieszcza, warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Do jego przygotowania potrzebujesz umyć i wydrylować owoce, a następnie włożyć je do sokowirówki lub wyciskarki. Powstały sok należy zagotować i przelać do czystych, wyparzonych butelek, szczelnie zakręcić i zapasteryzować.
Z owoców możesz zrobić różne dżemy, konfitury i galaretki, np. truskawkowe, agrestowe czy czereśniowe. Możesz również przygotować powidła, np. śliwkowe. Umyte i wydrylowane owoce umieść w garnku i smaż stopniowo – po kilka godzin każdego dnia, aż odpowiednio zgęstnieją. Na sam koniec dodaj cukier – jeśli zrobisz to wcześniej, całość najprawdopodobniej się przypali. Przygotowanie powideł śliwkowych jest dość czasochłonne, ale bez wątpienia warto mieć je w swojej spiżarni.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies