Gotowanie na parze to jeden z najzdrowszych sposobów na przygotowanie żywności. Nie dość, że do przyrządzenia obiadu nie używamy tłuszczu, to dodatkowo przygotowane w ten sposób jarzyny zachowują nawet 50% więcej składników odżywczych niż te gotowane w wodzie. Potrawy przygotowane na parze są lekkostrawne i pełnowartościowe. Podczas gotowania na parze występują znacznie mniejsze straty wapnia, magnezu, sodu i potasu niż w przypadku gotowania w wodzie.
Chcesz wiedzieć, jak gotować na parze? Wyjaśnimy krok po kroku, jak się za to zabrać – z parowarem lub bez niego.
Najpopularniejsze wciąż jest gotowanie warzyw na parze. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie będą przygotowane do spożycia równie szybko. Najbardziej polecane warzywa na parę to:
Nieco więcej czasu będzie potrzebować, żeby ugotować na parze na przykład marchew. Są także twarde warzywa, dla których gotowanie na parze w ogóle nie jest zalecane – jak chociażby buraki, kukurydza w kolbie albo kartofle. Wiele warzyw można przygotować na parze już w 12 minut, czyli szybciej niż w zwykłym garnku z wodą. Jednak w przypadku twardszych składników trzeba uzbroić się w cierpliwość. To może zająć 30–40 minut.
Na warzywach jednak lista się nie kończy, bo chcąc wyszczególnić, co można gotować na parze, nie możemy zapominać także o mięsie i rybach. Na parze można również ugotować ryż albo kaszę. Jak widać, lista produktów jest bardzo długa, ale dobrze pamiętać o tym, że produkty mogą potrzebować mniej lub więcej czasu, aby były gotowe.
Może Cię to zaskoczy, ale na parze można gotować nawet pierogi! Konkretnie chodzi tutaj o chińskie pierożki, np. takie z wieprzowiną i kolendrą.
Najprościej przygotować dania na parze, wykorzystując do tego parowar. Składniki umieszcza się na poszczególnych piętrach parowaru, po wcześniejszym napełnieniu dolnego pojemnika wodą. Całość należy przykryć szczelnie pokrywą, podłączyć parowar do prądu i ustawić odpowiedni czas pracy.
A co, jeśli w domu akurat nie mamy takiego sprzętu? Nic straconego. Zawsze można się nauczyć, jak gotować na parze bez parowaru.
W tym celu potrzebne będą garnek, sitko i pokrywka. Do garnka nalewa się wodę. Gdy woda się zagotuje, układa się produkty na sicie. Kolejny krok to przykrycie pokrywką i zmniejszenie płomienia gazu. Lustro wody powinno znajdować się minimum 2–3 cm poniżej sitka.
Jeśli szukamy jakiegoś ułatwienia, można także kupić specjalny garnek do gotowania na parze. Jest to po prostu zestaw opisanych powyżej 3 elementów (garnek, sito, pokrywka) – z tym że są do siebie idealnie dopasowane, a sito jest płaskie a nie wklęsłe.
Niezależnie od tego, czy używamy parowaru, czy decydujemy się na korzystanie z garnka, potraw nie należy dodatkowo dosalać. Proces gotowania na parze uwalnia naturalny smak i aromat warzyw i innych produktów – używanie soli nie będzie zatem potrzebne.
Żeby potrawy były smaczne, warto pamiętać o kilku zasadach, jakich wymaga gotowanie na parze. Jak układać produkty? Przede wszystkim nie powinny stykać się ze sobą, ponieważ to może zakłócić prawidłowy przepływ pary. Gdy na poszczególnych piętrach gotujemy różne składniki, dobrze jest ułożyć je na odpowiedniej wysokości:
Duże warzywa należy pokroić na kawałki, które będą mniej więcej tej samej wielkości.
Chcąc dobrze doprawić danie, warto sięgnąć po przyprawy, które dosypiemy do pojemnika z wodą. W ten sposób ze zbiornika będzie uwalniać się para nasycona aromatem wybranych ziół i innych dodatków. W przypadku niektórych potraw, zaleca się także dolanie do wody… aromatycznego domowego bulionu.
Trudno wskazać wady gotowania na parze. Wydaje się, że to dobry sposób na wydobycie z wielu dań tego, co w nich najlepsze – zwłaszcza jeśli chodzi o ich składniki odżywcze.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies