Sushi to jedna z najbardziej popularnych potraw kuchni azjatyckiej. Mogłoby się wydawać, że przygotowanie tego dania w domowych warunkach jest bardzo trudne, jednak wykorzystując odpowiednie produkty i akcesoria można uzyskać zaskakująco smaczne efekty. Co będzie potrzebne do zrobienia sushi?
Obecnie bez problemu można kupić gotowe sushi, miłośnicy tego dania z całą pewnością powinni jednak spróbować przyrządzić je samodzielnie. Największą zaletą jest w tym przypadku możliwość skomponowania smacznych rulonów z ulubionych składników. Co można dodać do sushi? Wszystko, co nam smakuje! Oczywiście potrzebne będą też odpowiednie składniki do sushi, a więc specjalny ryż do sushi, który po ugotowaniu jest lepki, a także liście wodorostów nori, sos sojowy, marynowany imbir, ocet ryżowy niezbędny do przygotowania zalewy do ryżu oraz bambusowa mata do zwijania rolek. Te produkty charakterystyczne dla kuchni azjatyckiej to podstawa, pozostaje jeszcze kwestia składników, które umieścimy wewnątrz rolek. Tutaj panuje duża dowolność. Chociaż sushi kojarzy się z surową rybą, z powodzeniem możemy dodać także rybę pieczoną, smażoną, grillowaną albo całkowicie zrezygnować z tego składnika na rzecz np. paluszków surimi. Oprócz tego do domowego sushi dodawane są także sałata, kawałki awokado, ogórek, por, papryka, marchew albo pędy bambusa. Przyda się też naturalny serek kanapkowy oraz sezam.
Ryż to podstawowy składnik sushi. Aby przygotować to danie należy jednak wybrać odpowiedni produkt i ugotować go we właściwy sposób. Najpierw trzeba zalać ryż do sushi zimną wodą, zamieszać dłonią i odlać wodę. Czynność powtarzamy trzykrotnie, ale już bez mieszania. Po przepłukaniu ryż ponownie zalewamy zimną wodą i odstawiamy na ok. pół godziny. Po upływie tego czasu jeszcze raz odlewamy wodę i zalewamy ryż tak, aby woda sięgała ok. 1 cm ponad jego powierzchnię. Całość doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na wolnym ogniu pod pokrywką przez ok. 15 minut, wyłączamy kuchenkę i odstawiamy ryż na ok. 20 minut nie podnosząc pokrywki. W tym czasie należy przygotować zalewę – do octu ryżowego dodajemy cukier i sól, a następnie podgrzewamy, aż składniki się rozpuszczą. Zalewę dodajemy do ugotowanego ryżu i delikatnie mieszamy.
Aby zwinąć sushi, należy przygotować bambusową matę i na niej ułożyć płat nori śliską stroną do maty. Na liście wodorostów nakładamy cienką warstwę ugotowanego ryżu, pamiętając o pozostawieniu ok. 2-3 cm wolnego brzegu. Aby ułatwić sobie zadanie można zwilżyć dłonie zimną wodą. Na dole smarujemy ryż cienkim paskiem wasabi lub majonezu i układamy ulubione składniki, a następnie chwytamy matę od spodu i powoli zwijamy. Na koniec można dodatkowo owinąć całą rolkę matą i docisnąć, a później wystarczy pokroić rolkę na kawałki. Gotowe sushi podaje się z sosem sojowym oraz odsączonym wcześniej marynowanym imbirem. Tak przygotowane danie doskonale sprawdzi się np. jako przekąska podczas przyjęć, ale nie tylko. Warto też poeksperymentować z różnymi składnikami i spróbować rozmaitych połączeń, aby znaleźć swoją ulubioną wersję tego azjatyckiego dania.
Gdy już wiesz, co można dodać do sushi i jak zwinąć sushi, czas na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce. Wypróbuj przepis na sushi z kaszy jaglanej z łososiem i awokado, a także sprawdź przepis na sushi z tuńczykiem, mango i awokado. Smacznego!
Marki
z 1
Sortuj po:
Najpopularniejsze
z 1
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies