Zapewne większości z nas weganizm kojarzy się z niejedzeniem mięsa, z określonymi zasadami moralnymi, z poszanowaniem praw zwierząt i środowiska. Co jeszcze warto wiedzieć o tym stylu życia?
Zarówno w diecie wegetariańskiej, jak i wegańskiej, nie znajdziesz mięsa oraz produktów zwierzęcych pochodzących z uboju. Weganie jednak idą dalej i wykluczają z jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego: jaja, mleko, sery, jogurty – w skrócie, nabiał.
Można więc powiedzieć, że weganizm jest bardziej restrykcyjny niż wegetarianizm. Jednak mogą być wybrane z tych samych powodów: religijnych, ekonomicznych, etycznych czy zdrowotnych. Najczęstszym bodźcem do wyeliminowania mięsa z diety są aspekty moralne, a dokładniej przemoc i niehumanitarne traktowanie zwierząt. Weganie stronią od produktów, które mogłyby wpłynąć negatywnie na życie jakiegokolwiek zwierzęcia. Nie noszą futer ani skórzanych butów i torebek, nie używają kosmetyków testowanych na zwierzętach czy zawierających odzwierzęce składniki. Stawiają na produkty kosmetyczne oznaczone jako wegańskie i cruelty free – czyli takie, które na żadnym etapie produkcji nie były testowane na zwierzętach i nie zawierają żadnych substancji pochodzących z martwych zwierząt.
Weganie są także przeciwnikami wszelkich rozrywek z udziałem zwierząt: wyścigów konnych, wizyt w zoo lub cyrku. Wielu z nich udziela się w różnych organizacjach zajmujących się ochroną praw zwierząt oraz przyrody.
Dieta wegańska jest wymagająca, dlatego jej zwolennicy muszą układać odpowiednio zbilansowane menu, bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Aby tak było, weganie tworzą złożone, barwne i czasami wręcz zaskakujące posiłki. Niektórzy twierdzą, że dopiero po wyeliminowaniu mięsa i przejściu na weganizm, zrozumieli jak ciekawe kompozycje można tworzyć i jak fascynujące jest odkrywanie nowych połączeń smakowych.
Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że weganizm może być korzystną dietą dla człowieka, o ile jest prawidłowo skomponowana i zbilansowana. Co to znaczy? Dieta wegańska powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników w odpowiednich ilościach.
Należy pamiętać, że bez jakiejkolwiek wiedzy o zdrowym odżywianiu i dietetyce niełatwo jest sporządzić pełny jadłospis. Nieprawidłowo ułożone menu może doprowadzić do niedoboru mikro- i makroelementów, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć na drastyczne pogorszenie stanu zdrowia. Jeśli planujesz przejście na dietę wegańską, skonsultuj się najpierw z dietetykiem, który sprawdzi twoje wyniki, opowie ci więcej o weganizmie, ułoży odpowiednią dietę, biorąc pod uwagę twój wiek, poziom aktywności fizycznej i inne czynniki. Z dobrze skomponowaną dietą o wiele łatwiej będzie ci przejść na „wegańską stronę”.
Weganizm może nieść za sobą wiele korzyści, ale jedynie wtedy, gdy dieta ułożona będzie poprawnie. Komponowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków to sztuka, którą osiąga się wraz z czasem i coraz większym doświadczeniem.
Jeśli jednak dieta nie będzie urozmaicona i dopasowana do indywidualnych potrzeb twojego organizmu, mogą pojawić się niedobory niektórych składników odżywczych, np. białka czy żelaza. Najczęściej występującym jest niedobór witaminy B12, którą można odnaleźć w rybach i nabiale, czyli w tych produktach, których weganie nie spożywają. Niestety witamina ta nie występuje w roślinach, dlatego niezbędna jest jej suplementacja. Jest bardzo ważna dla organizmu człowieka, ponieważ m.in. bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, więc jej niedobór może prowadzić do anemii – choroby groźnej dla mózgu i serca.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies