Pojęcia „wegetarianizm” i „weganizm” często są mylone. Wiele osób traktuje je wręcz jako wyrazy bliskoznaczne. Wiąże je na pewno jedno – rezygnacja z jedzenia mięsa. Co jeszcze łączy, a co dzieli te dwie postawy? Na czym właściwie polega wegetarianizm, a na czym weganizm? Co więcej warto o nich wiedzieć? Postaramy się wyjaśnić te często pojawiające się wątpliwości.
Wegetarianizm to rodzaj diety, opierający się na świadomym wyłączeniu mięsa z codziennego menu. Wraz ze stale rosnącą popularnością wegetarianizmu pojawiły się różnorodne modyfikacje i powstało wiele jego rodzajów i odmian diety bezmięsnej. Przykładowo, laktowegetarianie rezygnują nie tylko z jedzenia mięsa, ale i jaj (ale spożywają produkty mleczne), owowegetarianie jedzą jajka, ale w ich jadłospisie nie odnajdziesz mięsa ani przetworów mlecznych, a frutarianie żywią się jedynie owocami, które same spadną z drzew i warzywami, które z botanicznego punktu widzenia są owocami roślin (np. pomidory). W ostatnich latach popularny stał się weganizm, który wyklucza spożywanie mięsa i wszelkich produktów odzwierzęcych: mleka, przetworów mlecznych, jajek, miodu itp.
Wszystkie odmiany diety wegetariańskiej nie dopuszczają spożywania mięsa, ryb i owoców morza. W ostatnim czasie wielu zwolenników zyskują tzw. „diety pół-wegetariańskie”, pozwalające na jedzenie np. drobiu lub ryb. Są one jednak kontrowersyjne i według wielu specjalistów nie należy zaliczać ich do wegetarianizmu, ponieważ opiera się on na niejedzeniu mięsa, a nie wykluczaniu jedynie jego niektórych rodzajów.
Wegetarianie i weganie opierają swoje menu na owocach i warzywach, eliminując ze swojej diety mięso. Należy mieć świadomość, że produkty odzwierzęce pochodzące z uboju, takie jak np. smalec czy żelatyna, również są wykluczane w obu dietach. Białko zwierzęce zastępuje się białkiem roślinnym, którego źródłem są m.in. rośliny strączkowe. Osoby będące na diecie roślinnej powinny zwracać uwagę na to, aby spożywane przez nich produkty były jak najwyższej jakości. Wegetarianie i weganie często sięgają po warzywa i owoce z ekologicznych upraw, od lokalnych rolników i sadowników. W naszych sklepach znajdziesz wiele zdrowych, świeżych i pełnowartościowych polskich warzyw i owoców oznaczonych znakiem „Jakość z Natury Carrefour”, który gwarantuje kontrolę na każdym etapie produkcji, brak GMO i 100% natury w produkcie.
Cechą wspólną wegetarianizmu i weganizmu jest także fakt, że nie są one jedynie dietami, a stylami życia. Zwolennicy bezmięsnej diety wybierają ten sposób żywienia z różnych pobudek: ekonomicznych, filozoficznych, religijnych czy etycznych. Wegetarianie i weganie zwracają uwagę także na to, w co się ubierają i jakich produktów używają. Są wielkimi przeciwnikami wykorzystywania zwierząt, pozyskiwania surowców na kosmetyki czy ubrania i wykonywania na nich jakichkolwiek testów. Zależy im na tym, aby swoim postępowaniem nie przyczyniać się w jakikolwiek sposób do cierpienia zwierząt. Wegetarianie i weganie często prężnie działają w stowarzyszeniach zajmujących się prawami zwierząt oraz ekologią – wskazują, że produkcja mięsa bardzo obciąża środowisko, a jego jedzenie negatywnie wpływa na naszą planetę. Mają też swoje święto - Dzień Wegetarian, obchodzone na całym świecie przez zwolenników tej diety.
Podstawową różnicą między wegetarianinem, a weganinem jest to, że ci drudzy całkowicie rezygnują z wszystkich produktów odzwierzęcych. W ich lodówkach nie znajdziesz krowiego czy koziego mleka, żółtego sera czy innych produktów mlecznych ani jajek. Na próżno szukać u nich także kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego (np. śluz ślimaka czy miód). Weganie zaopatrują się jedynie w kosmetyki wegańskie, czyli pozbawione składników odzwierzęcych i nietestowane na zwierzętach. Obecnie na rynku jest wiele takich produktów i ich zakup nie jest tak trudny, jak jeszcze kilka lat temu.
Należy podkreślić, że weganie mocno krytykują i nie zgadzają się z wykorzystywaniem zwierząt dla ludzkiej rozrywki. Nie chodzą więc do cyrku, zoo, piętnują także polowania i łowienie ryb.
Przygotuj się do tego kroku. Poczytaj trochę w Internecie, zapoznaj się z doświadczeniami innych osób, które zrezygnowały z jedzenia mięsa. Skonsultuj się ze swoim lekarzem dietetykiem, który najprawdopodobniej zleci ci wykonanie badań, mających na celu stwierdzenie ewentualnych niedoborów i ułoży odpowiednie menu. Na dietę bezmięsną należy przejść odpowiedzialnie i świadomie, najlepiej stopniowo eliminować z diety mięsne produkty. Na koniec warto wspomnieć, że wegetarianizm jest często pierwszym krokiem do weganizmu.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies