Zbilansowana dieta. Ile kalorii powinno mieć drugie śniadanie

Od tego, co i w jakich ilościach spożywamy, zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Dostarczanie organizmowi wszystkich wartości odżywczych jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Szczególną uwagę należy zwracać na proporcje spożywanych produktów – podstawą odżywiania powinny być warzywa i owoce oraz produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste. W jaki sposób prawidłowo zbilansować własną dietę? Ile kalorii powinno mieć drugie śniadanie i dlaczego jest tak ważne w codziennym menu? Wyjaśniamy!Zbilansowana dieta. Ile kalorii powinno mieć drugie śniadanie

 

Dieta zbilansowana, czyli jaka?

Zanim przejdziemy do tego, ile kalorii powinno mieć drugie śniadanie, zacznijmy od podstaw. Często słyszy się, że zdrowa dieta to dieta zbilansowana – ale co to właściwie oznacza? Najprościej mówiąc, to sposób żywienia, pokrywający zapotrzebowanie organizmu na wszelkie niezbędne składniki we właściwych proporcjach. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna być skomponowana z uwzględnieniem takich czynników, jak: wiek, płeć, aktywność fizyczna oraz stan zdrowia. Sposób odżywiania jest kwestią indywidualną, jednak pamiętaj, aby każdy twój posiłek składał się z rożnych grup produktów w odpowiednich proporcjach. Niech twój jadłospis będzie różnorodny – dzięki temu będziesz mieć pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zwracaj uwagę, aby produkty, które spożywasz były jak najwyższej jakości. Wybieraj te naturalne i zdrowe – najlepiej od sprawdzonych hodowców, rolników, dostawców. Stawiaj na artykuły polskich firm – wiele produktów w ofercie Carrefour to właśnie produkty polskie, od lokalnych dostawców, w korzystnych cenach. Wybieraj to, co zdrowe i nasze, naturalnie wzmacniaj swoją odporność i nie wydawaj zbyt dużo, po prostu – jedz mądrze!

Warto zapoznać się również z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej oraz Zasadami Zdrowego Żywienia, opracowanymi przez specjalistów w Instytucie Żywności i Żywienia. Ich analiza pomoże ci zrozumieć, jak wielki wpływ na zdrowie mają prawidłowe nawyki żywieniowe oraz codzienna aktywność fizyczna. Pamiętaj, że jedynie wykorzystywanie i łączenie wielu różnych produktów z poszczególnych grup żywieniowych pozwala na prawidłowe zbilansowanie diety.

Ile posiłków dziennie należy spożywać?

Zgodnie z opiniami ekspertów od spraw dietetyki, żywności i żywienia człowieka, powinniśmy spożywać 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach, z zachowaniem przerw nie dłuższych niż 4 godziny. Jednak niektóre osoby, np. kobiety w ciąży czy sportowcy, mogą potrzebować większej ilości posiłków jednego dnia. 

Codzienny jadłospis powinien składać się ze śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. Żyjąc w biegu i ciągłym pędzie często zapominamy o regularnym spożywaniu posiłków i pomijamy niektóre z nich, co może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu. Spadki energii, ospałość, rozdrażnienie, bóle głowy – to tylko niektóre z możliwych symptomów związanych ze zbyt niską częstotliwością posiłków. Regularne spożywanie pokarmów pomaga zapanować nad głodem, zapewnia optymalny poziom glukozy i odpowiednie tempo metabolizmu.

Drugie śniadanie – zalety, kalorie, ciekawostki

Posiłkiem, który często traktujemy bez należytej uwagi jest drugie śniadanie. Po zjedzeniu pierwszego posiłku dnia (zdrowego śniadania) jesteśmy nasyceni, zaczynamy pracę lub lekcje i zapominamy, że w przerwie należy coś zjeść. Kiedy przychodzi pora obiadowa, jesteśmy już tak głodni, że zjadamy większą porcję niż powinniśmy spożyć jednorazowo. Dietetycy podkreślają, że należy jeść mniej, a częściej. Przede wszystkim mniejsze posiłki nie powodują zbyt dużego obciążenia żołądka. Jednocześnie częstsze dostarczanie organizmowi pełnowartościowych produktów, a co za tym idzie – energii – zapobiega wahaniom cukru we krwi, zapewnia regulację apetytu oraz siłę do działania. Zbyt mała ilość i za rzadkie dostarczanie organizmowi kalorii negatywnie wpływa na tempo przemian metabolicznych oraz może prowadzić do ospałości, senności nerwowości i niskiej efektywności w pracy czy szkole. Dlatego tak ważne jest spożywanie zdrowego drugiego śniadania, które pozwoli zaspokoić głód i dotrwać do obiadu – bez podjadania słodkości lub niezdrowych przekąsek. O wadze tego posiłku może świadczyć fakt, iż 12 września został okrzyknięty Ogólnopolskim Dniem Drugiego Śniadania.

Drugie śniadanie – ile kalorii powinno mieć?

Idealne drugie śniadanie zaspokaja nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Co więcej jest lekkie i pełnowartościowe. Ile kalorii jeść na 2 śniadanie? Posiłek nie powinien przekraczać 200 kcal. Są to orientacyjne, statystyczne wartości – trzeba mieć na uwadze fakt, iż inna powinna być wartość energetyczna posiłku spożywanego podczas spędzania leniwej niedzieli przez telewizorem, a inna przed intensywnym wysiłkiem fizycznym, np. kilkugodzinną wspinaczką górską. Jakiekolwiek wątpliwości dotyczące sposobu odżywiania, zmiany nawyków czy skomponowania odpowiedniej diety warto skonsultować z dietetykiem, który przeanalizuje potrzeby organizmu i doradzi najlepsze rozwiązania.

Ile kalorii powinno mieć drugie śniadanie – podsumowanie

Już wiesz, ile kalorii warto jeść na drugie śniadanie. Pamiętaj jednak, że są to dane orientacyjne. Najważniejsze, by słuchać potrzeb swojego organizmu, ale dietę dopasować do preferencji i stylu życia. Co jeść na drugie śniadanie? Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo przepisów i kulinarnych inspiracji. Zapraszamy!
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu