Zanim przejdziemy do tego, ile kalorii powinno mieć drugie śniadanie, zacznijmy od podstaw. Często słyszy się, że zdrowa dieta to dieta zbilansowana – ale co to właściwie oznacza? Najprościej mówiąc, to sposób żywienia, pokrywający zapotrzebowanie organizmu na wszelkie niezbędne składniki we właściwych proporcjach. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna być skomponowana z uwzględnieniem takich czynników, jak: wiek, płeć, aktywność fizyczna oraz stan zdrowia. Sposób odżywiania jest kwestią indywidualną, jednak pamiętaj, aby każdy twój posiłek składał się z rożnych grup produktów w odpowiednich proporcjach. Niech twój jadłospis będzie różnorodny – dzięki temu będziesz mieć pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zwracaj uwagę, aby produkty, które spożywasz były jak najwyższej jakości. Wybieraj te naturalne i zdrowe – najlepiej od sprawdzonych hodowców, rolników, dostawców. Stawiaj na artykuły polskich firm – wiele produktów w ofercie Carrefour to właśnie produkty polskie, od lokalnych dostawców, w korzystnych cenach. Wybieraj to, co zdrowe i nasze, naturalnie wzmacniaj swoją odporność i nie wydawaj zbyt dużo, po prostu – jedz mądrze!
Warto zapoznać się również z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej oraz Zasadami Zdrowego Żywienia, opracowanymi przez specjalistów w Instytucie Żywności i Żywienia. Ich analiza pomoże ci zrozumieć, jak wielki wpływ na zdrowie mają prawidłowe nawyki żywieniowe oraz codzienna aktywność fizyczna. Pamiętaj, że jedynie wykorzystywanie i łączenie wielu różnych produktów z poszczególnych grup żywieniowych pozwala na prawidłowe zbilansowanie diety.
Zgodnie z opiniami ekspertów od spraw dietetyki, żywności i żywienia człowieka, powinniśmy spożywać 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach, z zachowaniem przerw nie dłuższych niż 4 godziny. Jednak niektóre osoby, np. kobiety w ciąży czy sportowcy, mogą potrzebować większej ilości posiłków jednego dnia.
Codzienny jadłospis powinien składać się ze śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. Żyjąc w biegu i ciągłym pędzie często zapominamy o regularnym spożywaniu posiłków i pomijamy niektóre z nich, co może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu. Spadki energii, ospałość, rozdrażnienie, bóle głowy – to tylko niektóre z możliwych symptomów związanych ze zbyt niską częstotliwością posiłków. Regularne spożywanie pokarmów pomaga zapanować nad głodem, zapewnia optymalny poziom glukozy i odpowiednie tempo metabolizmu.
Posiłkiem, który często traktujemy bez należytej uwagi jest drugie śniadanie. Po zjedzeniu pierwszego posiłku dnia (zdrowego śniadania) jesteśmy nasyceni, zaczynamy pracę lub lekcje i zapominamy, że w przerwie należy coś zjeść. Kiedy przychodzi pora obiadowa, jesteśmy już tak głodni, że zjadamy większą porcję niż powinniśmy spożyć jednorazowo. Dietetycy podkreślają, że należy jeść mniej, a częściej. Przede wszystkim mniejsze posiłki nie powodują zbyt dużego obciążenia żołądka. Jednocześnie częstsze dostarczanie organizmowi pełnowartościowych produktów, a co za tym idzie – energii – zapobiega wahaniom cukru we krwi, zapewnia regulację apetytu oraz siłę do działania. Zbyt mała ilość i za rzadkie dostarczanie organizmowi kalorii negatywnie wpływa na tempo przemian metabolicznych oraz może prowadzić do ospałości, senności nerwowości i niskiej efektywności w pracy czy szkole. Dlatego tak ważne jest spożywanie zdrowego drugiego śniadania, które pozwoli zaspokoić głód i dotrwać do obiadu – bez podjadania słodkości lub niezdrowych przekąsek. O wadze tego posiłku może świadczyć fakt, iż 12 września został okrzyknięty Ogólnopolskim Dniem Drugiego Śniadania.
Idealne drugie śniadanie zaspokaja nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Co więcej jest lekkie i pełnowartościowe. Ile kalorii jeść na 2 śniadanie? Posiłek nie powinien przekraczać 200 kcal. Są to orientacyjne, statystyczne wartości – trzeba mieć na uwadze fakt, iż inna powinna być wartość energetyczna posiłku spożywanego podczas spędzania leniwej niedzieli przez telewizorem, a inna przed intensywnym wysiłkiem fizycznym, np. kilkugodzinną wspinaczką górską. Jakiekolwiek wątpliwości dotyczące sposobu odżywiania, zmiany nawyków czy skomponowania odpowiedniej diety warto skonsultować z dietetykiem, który przeanalizuje potrzeby organizmu i doradzi najlepsze rozwiązania.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies