Pięknie udekorowana choinka z kolorowymi ozdobami to jeden z charakterystycznych symboli świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko dzieci, ale i dorośli z niecierpliwością oczekują na możliwość przystrojenia drzewka bombkami, długimi łańcuchami i różnokolorowymi światełkami. Zastanawiając się, jakie są rodzaje choinek, w okresie przedświątecznym wiele osób staje przed dylematem, jakie drzewko kupić – postawić na żywą czy sztuczną choinkę? Podpowiadamy, jak wybrać idealną choinkę.
Drzewka – sztuczne i żywe – różnią się od siebie wyglądem, zapachem, ceną, sposobem pielęgnacji, stopniem rozłożenia gałęzi. Wybór idealnej choinki powinien być oparty o twoje preferencje, poglądy, poczucie estetyki oraz warunki lokalowe.
Zwolennicy pięknego, leśnego zapachu oraz naturalnego wyglądu drewna z pewnością zdecydują się na żywe drzewko. Wprowadza ono do wnętrza prawdziwie świąteczny, magiczny klimat. Po świętach Bożego Narodzenia można przesadzić je do ogrodu, a nawet – jeśli dysponujesz miejscem – postawić drzewko w donicy na tarasie.
Minusem naturalnych choinek są spadające igły, które regularnie należy sprzątać. W przeciwnym razie będą wczepiać się w dywan i meble tapicerowane, z których trudniej będzie je usunąć. Spadające igły mogą być także zagrożeniem dla małych dzieci i zwierząt, które mogą je połknąć.
Naturalne drzewko należy odpowiednio pielęgnować i regularnie podlewać. Nie powinno znajdować się ono przy kaloryferze ani kominku, ponieważ będzie szybciej schło i może stworzyć zagrożenie pożarowe. Nie ustawiaj go także przy drzwiach balkonowych lub często otwieranych oknach. Grozić mu będzie wówczas zmarznięcie i osłabienie kondycji.
Choinki sztuczne, jak sama nazwa wskazuje – wykonane są z tworzyw sztucznych. Proces ich produkcji, a często i utylizacji, może być szkodliwy dla środowiska. Rozkład sztucznych materiałów trwa nawet kilkaset lat.
Niektóre osoby nie mogą sobie jednak pozwolić na posiadanie w domu naturalnego drzewka. Przykładem są alergicy – żywa choinka to dla nich potencjalne zagrożenie, gdyż na pniu lub wśród igieł można odnaleźć różne gatunki pleśni. Katar, łzawienie oczu, wysypka czy duszności nikogo nie wprawią w doskonały, świąteczny nastrój.
Jeżeli zdecydujesz się na choinkę sztuczną, wybierz taką, która posłuży ci wiele lat. Szereg nowoczesnych modeli do złudzenia przypomina naturalne drzewka – do tego stopnia, że trudno je odróżnić od żywych świerków lub jodeł. Wiadomo, że po jakimś czasie igły sztucznej choinki zaczynają blaknąć, ale nie pozbywaj się jej od razu. Weź pod uwagę dobro środowiska oraz planety i postaraj się „zreanimować” sztuczne drzewko. Igły możesz pomalować zieloną farbą, spryskać sztucznym śniegiem w sprayu lub brokatem – zabieg ten ukryje niedoskonałości choinki, dzięki czemu będzie się wspaniale prezentować przez kolejne lata.
Istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę są ceny drzewek. Żywe choinki są o wiele tańsze niż sztuczne. Jednorazowy wydatek jest więc o wiele mniejszy, jeśli chodzi o naturalną jodłę lub świerk. Jest to jednak oszczędność pozorna, jeśli popatrzymy na zakup z perspektywy kilku lat – żywe gatunki choinek musimy kupować co roku. Cena żywego drzewka zależy oczywiście od odmiany choinek, które nas interesują.
Place wypełnione żywymi drzewkami bezsprzecznie świadczą o tym, że posiadają one wielu zwolenników. Najpopularniejsze z nich to świerk oraz jodła kaukaska. Czym się charakteryzują i które z nich wybrać? Przedstawiamy niektóre rodzaje choinek żywych.
Świerk jest najczęściej wybieranym drzewkiem na bożonarodzeniową choinkę. Zarówno świerk pospolity (polski), jak i srebrny (kłujący) można zaobserwować w wielu polskich domach. Świerki charakteryzują się mocnym, żywicznym, leśnym zapachem – dla wielu osób to ogromna zaleta, a dla niektórych wada (np. dla alergików). Świerk pospolity bardzo szybko gubi igły, natomiast srebrny postoi dłużej, ale będzie mniej bezpieczny w domach, w których mieszkają małe dzieci i zwierzęta – ze względu na bardzo kłujące igły. Świerki są bardzo przystępne cenowo i ogólnodostępne.
Największą zaletą jodły kaukaskiej jest fakt, że igły utrzymują się na niej wiele tygodni i sypią się w bardzo ograniczonej ilości, szczególnie przy odpowiedniej pielęgnacji. Nie kłują, ale za to prawie wcale nie pachną. Jodła kaukaska nazywana jest drzewkiem ekskluzywnym, ze względu na atrakcyjny wygląd i wysoką cenę.
Sosna pospolita nie jest zbyt popularnym wyborem na bożonarodzeniową choinkę ze względu na luźną koronę i rzadkie igły. Zaletami sosny są intensywny zapach oraz niska cena.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies